Erdoğan’ın ajanları Avusturya’da da işbaşında!

"Casus imamlar" Almanya ve Hollanda’nın ardından son olarak Avusturya’da da ortaya çıktı. Yeşiller Partisi, Avusturya’da Erdoğan’a bağlı 200 ajanın olduğunu rapor etti. Hükümet harekete geçerek ajanlık ağını yöneten ATİB’i denetime aldı.

Erdoğan’ın ajanları Avusturya’da da işbaşında!

ŞAHİN ÖĞÜT / VİYANA

"Casus imamlar" Almanya ve Hollanda’nın ardından son olarak Avusturya’da da ortaya çıktı. Yeşiller Partisi, Avusturya’da Erdoğan’a bağlı 200 ajanın olduğunu rapor etti. Hükümet harekete geçerek ajanlık ağını yöneten ATİB’i denetime aldı. 

Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili ve Güvenlik Sözcüsü Peter Pilz, Viyana’da açıkladığı ‘Uyanık Ol Türk’ başlıklı 36 sayfalık raporda Ankara’nın Avusturya Türk İslam Birliği gibi kurumlarla Avusturya’da bir "casus ağı" kurduğunu ifşa etti.

Ağın merkezinde ATİB var

Raporun merkezinde Avusturya Türk İslam Birliği (ATİB) bulunuyor. ATİB’in tıpkı Almanya’daki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) benzer biçimde "parti organı" gibi faaliyet gösterdiği ve Erdoğan’ın bu gibi dini dernekleri kullanarak kitleleri "mobilize etmeye" çalıştığı belirtildi. ATİB’in Türk hükümetinin bir enstrümanı gibi kullanıldığını kaydeden Pilz, bu ekibin muhalifleri Ankara’ya raporladığını söyledi.

200 kişi ajanlık yapıyor 

İstihbarat verilerine dayanarak hazırlanan raporda şu bilgiler var: "MİT, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Avusturya Türk İslam Birliği-ATİB, Avrupa-Türk Demokratlar Birliği-UETD ve MÜSİAD Avusturya gibi kuruluşlar aracılığı ile Avusturya’da yaşayan AKP muhaliflerini rapor edip merkeze bildiriyor. Hükümet her yıl düzenli olarak 20 ila 30 milyon Euro bütçeyle bu oluşuma destek veriyor. MİT, Avusturya’da 200 ajan barındırıyor. "

ATİB Başkanı istihbarat geçti

Viyana’daki Türkiye Büyükelçiliği’ndeki din ataşesi  Fatih Mehmet Karadaş’ın aynı zamanda ATİB Başkanı olduğunu hatırlatan Pilz, Karadaş’ın Salzburg Konsolosluğu üzerinden Diyanet’e "Erdoğan’a ve AKP’ye muhalifler hakkında detaylı raporlar" sunduğunun belirlendiğini dile getirdi. Pilz, ATİB Başkanı Fatih Mehmet Karadaş’ın yanı sıra birçok Diyanet görevlisinin ATİB’de yönetici olmasının da dikkat çekici olduğuna işaret etti. Pilz’in raporu açıklamasının ardından Karadaş’ın ise Ankara’ya dönmeye hazırlandığı öğrenildi. Milletvekili ayrıca ATİB’in faaliyetlerinin Ceza Yasası’nın "Avusturya aleyhine bir başka ülkenin istihbarat örgütünün kurulması veya desteklenmesi" maddesine göre suç olduğunu vurguladı. 

Kürt-Türk karşı karşıya getiriliyor

ATİB’in istihbarat faaliyetlerinin Avusturya’nın iç güvenliğini tehlikeye attığı uyarısında bulunan Peter Pilz, AKP’nin Avrupa uzantısı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) gibi bu kurumun da tehlikelerine işaret etti. Pilz, ayrıca Avusturya’da bilinçli "Kürt -Türk" ve "Türk-Avusturyalı" kışkırtması yapıldığını da söyledi.

Avrupa çapında paylaşırız

Erdoğan rejiminin cami ve inanç kurumlarını kullanarak siyaset yürüttüğüne dikkat çeten Pilz, "Erdoğan rejimin çoğu Avrupa ülkesi olmak üzere 32 ülkede Avusturya'da olduğu gibi muhbirlik faliyeti yürüttüğünü belgeleriyle ispatlayabiliriz ve herşey netleştiğin de açıklayacağız da" dedi. İddiaların doğru çıkması durumunda ATİB’nin feshedilmesi gerektiğinin altını çizen Pilz, "Gizli belgeleri Avrupa çapında paylaşırız, Türk hükümeti o zaman 32 devletle aynı anda baş etmek zorunda kalır" diye konuştu. 

Hükümet harekete geçti

Avusturya Dışişleri Bakanlığı, olayın soruşturulacağını açıkladı. Bakanlık, "Bize ulaşan deliller doğrultusunda kanuni işlemlere derhal başlanacaktır" dedi. Bakanlık belgeleri savcılığa da ulaştırdı. Başbakan Christian Kern de ATİB'in bir an önce mali yönden özel denetime tabi tutulması yönünde talimat verdi. 

ATİB’e bağlı camiler kapatılabilir 

Pilz, Avusturya Başbakanı Christian Kern’in ATİB’in camilerin yurt dışından finansman almasını yasaklayan kanunu çiğneyip çiğnemediğini araştırılması kararının doğru olduğunu vurguladı. Bunun tespitinin ATİB ve ATİB’e bağlı 65 cami/derneğin kapatılması anlamına geldiği belirtildi. Bir çok kişi hakkında da yasal işlemler başlatılabilecek. 


 
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.