Rusya rolünü oynamalı

Moskova’daki Kürt Konferansı’nda Rus yönetimine ‘’Kürtlerin federasyon talebine destek verin, Kürtlerle ilişkileri en üst düzeyde tutun, Rojava’ya yönelik Türk tehdidini durdurun’’ çağrısı yapıldı.

Rusya rolünü oynamalı

Moskova’da konuşan PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Rusya’nın Suriye’de Kürtlere otonom da içeren bir anayasa hazırladığını hatırlatarak, "Otonom yetersiz, kendimizi özgürce yönetmek istiyoruz. Cenevre’de masada olmalıyız. Kürtsüz hazırlanan anayasayı tanımayız " dedi. 

Rusya'nın başkenti Moskova 15 Şubat'ta ulusal birlik tartışmaları ile Suriye’de çözümün masaya yatırıldığı Kürt Konferansı’na ev sahipliği yaptı. Konferansa dört parça Kürdistan’dan Kürt siyasetçiler ile Rusya'dan çok sayıda milletvekili, akademisyen, gazeteci, aydın ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Uluslararası Kürt Sosyal Kurumlar Birliği ve Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Federal Otonomisinin ortak organize ettiği Kürt Konferansı, "Ortadoğu’da Üçüncü Paylaşım Savaşı" başlığıyla yapıldı. 

Suriye’de çözüm konusu öne çıktı

Konferans aslında her yıl düzenlenen geleneksel Kürt Konferansı’nın devamı niteliğinde. Ancak bu yıl altıncı kez yapılan konferansı diğerlerinden farklı ve önemli kılan ise hem Ortadoğu’da önemli bir aktör haline gelen Kürtlerin Suriye’de DAİŞ’e karşı mücadelelerini ve Demokratik Federalizm sistemlerini inşa çalışmalarını hız kazandırdığı, hem de Rusya’nın Kürtlere otonomu içeren anayasa taslağını tartışmaya açtığı bir dönemde yapılmasıydı. Konuşmaların önemli bir bölümü de bu nedenle bu konulara odaklıydı. 

Azamani: 15 Şubat tarihi özellikle seçildi

Konferans, Rusya Kürt Sosyal Kurumlar Birliği Temsilcisi Araf Azamani’nin açılış konuşmasıyla başladı. Konferansın Uluslararası 15 Şubat Komplosu'nun yıl dönümüne denk getirildiğine dikkati çeken Azamani, bununla bir mesaj verilmek istendiğini de kaydetti. Azamani konuşmasında, konferans bileşenleri adına Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük uluslararası komployu sert bir dille kınadı.

Soro:Rusya gücünü çözüm için kullanmalı

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Rusya Temsilcisi Selahattin Soro ise yaptığı konuşmada Ortadoğu’da yaşanan savaş ve krizlere dikkat çekti. Selahattin Soro, bu kriz ve kaosa çözümün ise Kürtlerin çözüm projesi Demokratik Konfederalizm’den geçtiğini söyledi.

KNK Temsilcisi ayrıca Öcalan’a yönelik uluslararası komployu da kınayarak, Rusya’ya şu çağrıyı yaptı: "Rusya önemli bir güçtür bu gücünü Kürt sorununun çözümünde ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a karşı geliştirilen uluslararası komploya karşı da kullanmalıdır."

Bagdasarov: YPG’ye destek verilmeli

Ortadoğu ve Orta Asya Araştırma Merkezi Başkanı Simyon Bagdasarov ise konuşmasında Rusya’nın Kürt politikasına dair değerlendirmelerde bulundu. Rusya’nın Suriye savaşı başladığından beri Kürtlerle ilişkilerini üst düzeyde tuttuğunu; YPG ve PYD ile önemli düzeyde bir temasının olduğunu belirten Bagdasarov, "Rusya, Rojava’da Kürtlere daha da çok yardım edebilir. Avrupa peşmergeyi silahlandırıyor, biz de YPG’yi silahlandırabiliriz. Bunun olmaması için bir neden yok" çağrısı yaptı. Bagdasarov ayrıca Kürtlerin çözüm projelerini destekleyerek "Kürt tarafının sunduğu proje önemli ve onların istediği çerçevede bir anlaşmanın olması gerek" dedi. Rus siyasetçi uluslararası güçlerin Türkiye’nin Kürtlere yönelik saldırılarına sessiz kalmasını da eleştirdi. 

Abdullah: Cenevre’ye katılmalıyız

PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah da konuşmasında uluslararası güçlere DAİŞ’e karşı öz iradelerine dayanarak savaşan Kürtlere destek vermesi çağrısı yaptı. Asya Abdullah, ayrıca "Türkiye’nin DAİŞ terörüne desteği var olduğu müddetçe onu yenmek ve bölgeye istikrar getirmek çok zor olacaktır" dedi. Abdullah konuşmasının devamında sözü 23 Şubat’ta Cenevre’de yapılması planlanan Suriye görüşmelerine getirerek, "Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Cenevre-4 toplantısına Kürtlerin mutlaka katılması gerek. Kürtlerin katılmadığı bir toplantı ve oluşacak bir anayasa Kürtleri bağlamaz" dedi. 

Çözüm için dialoga hazırız

PYD olarak Suriye sorununun demokratik yollarla çözümü için dialoga hazır olduklarını vurgulayan Abdullah şunları söyledi: "Bunun için öneri ve görüşmelerimiz var. Kuzey Suriye Federasyonu Suriye’nin bir parçasıdır. Suriye rejiminin de bunu kabul etmesi gerek. Bizim katılmadığımız bir toplantıda bizim hakkımızda alınan hiçbir karar bizim için bağlayıcı olamaz. Suriye rejimi hâlâ eskisi gibi Suriye’yi yöneteceğini sanıyor. Artık Suriye için o günler geride kaldı; öyle bir şey artık mümkün değildir" 

Otonomi yetmez 

Rusya’nın tartışmaya açtığı ve Suriye’de Kürtlere kültürel otonomu da içeren anayasa taslağına dair de görüşlerini paylaşan PYD Eşbaşkanı, "Rusya Suriye için bir anayasa taslağı hazırladı. Taslakta Kürt otonomisinden bahsediliyor. Bizim sorunumuz otonomiler değildi. Kendimizi daha özgür yönetebileceğimiz bir sistem öneriyoruz.  Hazırlanacak olan Suriye anayasasına toplumun iradesi yansımalıdır. Kadın-erkek eşitliği yansımalıdır. Toplumun tüm kesimleri kendini içinde bulmalıdır. Bu temelde bir anayasa olursa o zaman toplumun demokrasisinden ve adaletinden bahsedebiliriz" diye konuştu. 

Müslim: Kürtler federasyon istiyor

Kobanê Kantonu Başkanı Enver Müslim de DAİŞ’e karşı direnerek zafer kazanan Kürtlerin, Türkiye’nin tüm saldırılarına rağmen bugün Rojava’da kendi kendilerini yönetttiğine dikkat çekti ve "Kürtler Suriye’nin federasyon sistemiyle yönetilmesini istiyorlar. Rusya da Kürtlerin bu talebine olumlu yaklaşmalı" dedi.

Baydemir: Rusya da federasyonla yönetiliyor

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir de "Kürt sorunu demokratik yollarla çözüme kavuşabilir. Bugün Rojava’da Kürtler federasyon istiyorlar, biz de onlara katılıyoruz. Federasyon kötüyse neden Almanya, Amerika ve Rusya’da var?" diye sordu

Öcalan: Kriz Demokratik Konfederalizm ile aşılabilir

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan da "Ortadoğu’nun şu an yaşadığı kriz ancak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın önerdiği Demokratik Konfederalizm ile aşılabilir" dedi. 

İsmail: Ulusal birlik sağlanmalı

Güney Kürdistan’dan konferansa katılan YNK Milletvekili İzzet Sabir İsmail de Kuzey Kürdistan'da Kürtlerin ağır bedeller ödediklerine ve bunun halihazırda sürdüğüne vurgu yaparak, Rojava ve Şengal'de yaşananlara da değindi. Kürtlerin DAİŞ'e karşı ortak mücadelesinin önemine atıfta bulunan İsmail, ulusal birliğin gerekliliğine işaret etti.

Kerkuki: Güney Parlamentosu rolünü oynamadı

Tevgera Azadi Yönetim Üyesi Hisen Kerkuki ise "DAİŞ saldırılarıyla beraber Kürt halkı Xaneqin'den Efrîn'e kadar aynı amaç etrafında toplanmış ve bu saldırıları boşa çıkarmıştır. Siyasi olarak Kürtlerin vakit kaybetmeden birliğini oluşturmalı ve Ortadoğu’nun yeni yapılanmaya girdiği bu süreçte adına yakışır bir şekilde rol almalıdır. Güney Kürdistan Parlamentosu şu an çalışamaz durumda, oysa böyle bir süreçte parlamentonun daha da rol alması gerekiyordu’" dedi.

Qadır: Federasyon talebini destekliyoruz

Goran Milletvekili Şerko Hama Amin Qadır partisinin tutumunun şu şekilde açıkladı: "Goran Hareketi olarak Kürtlerin kazanımlarına değer veriyor ve bunun için ulusal bir tutum içerisinde olmaya özen gösteriyoruz. Suriye’de federasyondan yana olduğumuzu söylemek istiyorum. Kürtler, Kuzey Suriye Federasyonu’nda kendi haklarını güvenceye alabilir. Kuzey Kürdistan’da ise Türkiye’nin bugün Kürt halkına karşı geliştirdiği saldırıları hiçbir şekilde kabul etmiyoruz; Türkiye’nin bu saldırıları bir an önce sonlandırmalıdır. Kürtlerin bu devlet sınırları içerisinde ulusal kimlikleriyle yaşaması için gerekli adımların atılması gerek. Uluslararası komplonun aydınlatılması ve Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması gerek."

Çiçek: Kürt kadınları evrensel bir güce dönüştü

Kürt Kadın İlişkiler Örgütü (REPAK) Başkanı Meral Çiçek ise konferansta Kürt kadınlarının devrimsel süreçlerine dair değerlendirmelerde bulundu. DAİŞ’e karşı savaşan Kürt kadınlarının direnişine atıfta bulunan Çiçek, "Öz savunma ve öz örgütlülüğe dayalı direnişi büyüten Kürt kadınları, böylece bütün dünya kadınlarının öz savunma gücü haline geldiler. Yani mücadeleyi lokal düzeyde yürütseler de evrensel bir kadın özgürlük gücüne dönüştüler. Bugün ABD’de Trump’a karşı sokaklara dökülen yüzbinlerce kadın ‘kadın devriminin zamanıdır’ yazılı pankartlar taşıyorsa, bunda Kürt kadın özgürlük hareketinin dünya kadınlarının hizmetine sunduğu bilinçlenmenin payı büyüktür" dedi. 

KCK: Ortadoğu’da kördüğümü Kürtler çözecek

Moskova’daki Kürt Konferansı’na yazılı bir mesaj gönderen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, "Ortadoğu’da kördüğümü Kürtler çözecek" dedi. 

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Moskova’daki Kürt Konferansı’na gönderdiği yazılı mesajda Ortadoğu’nun kriz ve kaos içinde Üçüncü Dünya Savaşı’nı yaşadığına dikkat çekerek, "Sadece askeri müdahaleler, yüzeysel ve dayatmacı siyasi projelerle bu krizden çıkmak mümkün değildir" dedi. 

Krizden nasıl çıkılacağını dair önerilerini de paylaşan KCK, "Sadece Ortadoğu'nun sorunlarına çözüm yaklaşımı olanlar hem kendileri kazanacak, hem de Ortadoğu halklarının kazanmasında rol oynayacaklardır. Şu anda ideolojik yaklaşımı, siyasi görüşü ve önerdiği projelerle bu durumda olan yegane güç Kürtlerdir" vurgusunu yaptı. 

Öcalan’ın projesi çözüm sunuyor

KCK mesajında, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sunduğu demokratik mordernite projesinin Ortadoğu için temel çözüm olduğunu kaydetti ve projenin uygulandığı Rojava’nın bir huzur adası haline geldiğine dikkat çekti.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı mesajında Kürtlerin bugün hem çözüm projeleriyle hem de 4 parçada verdikleri mücadeleyle Ortadoğu'nun öncüsü ve "Üçüncü Dünya Savaşı"nda tüm kördüğümleri çözecek bir halk konumuna geldiğini vurguladı ve ekledi: "Kürtler bu konumlarıyla Kürdistan'ın tüm parçalarında özgür ve demokratik yaşama kavuşarak yeni kurulacak Ortadoğu dengelerinde mutlaka yer alacaklardır."

DAİŞ’i Kürtler geriletti

Ayrıca Kürtlerin insanlık düşmanı DAİŞ’le (IŞİD) sadece askeri olarak değil ideolojik olarak da savaştığına dikkat çekerek, "IŞİD karşısına böyle bir ideolojik ve siyasi güç çıkınca gerileme ve tasfiye sürecine girmiştir" dedi. 

Rusya ve ABD’ye çağrı

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı  IŞİD gibi insanlık dışı güçlerin sadece askeri müdahalelerle yenilemeyeceğine dikkat çekerek ABD ile Rusya’ya "IŞİD’i yenmek istiyorsanız Kürtlerle ortaklaşmak zorundasınız. Ancak Kürtlerin ideolojik ve siyasi çizgisi Ortadoğu'daki sorunlara dokunursa çözümleri kolaylaşır" çağrısında bulundu.

Ulusal birlik şart

Mesajda ulusal birliğin önemine de dikkat çekildi. KCK, "Kürtler güçlerini ulusal birlikle taçlandırırsa Ortadoğu'nun yükselen halkı olma konumlarını, güçlerini ve gerçekliklerini tüm Ortadoğu'da somut olarak pratikleştireceklerdir. Kürtlerin demokratik toplum gerçekliğine dayanan güçleri karşısında hiçbir güç duramayacaktır. Kürtlerin bugün bu güçlerini ve potansiyellerini pratikleştirme konusunda tek engelleri birlik olamamalarıdır" tespitinde bulundu. 

ANF / MOSKOVA

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.