‘Dersim halkı referandumda 'Hayır’ demeli’

DERSİM - EMEP Dersim İl Örgütü, tüm Dersim halkını referandumda “Hayır” oyu kullanmaya çağırdı.

‘Dersim halkı referandumda 'Hayır’ demeli’
Emek Partisi (EMEP) Dersim İl Örgütü, Anayasa değişikliği referandumu hakkında parti binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan EMEP İl Yöneticisi Hüseyin Tunç, OHAL koşulları altında bir hukuk ve sistem oluşturulamayacağı ortadayken egemenliğini mutlaklaştırmak isteyen bir iktidar dayatması ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

“Bu anayasa değişikliği toplumun farklı kesimlerinin ihtiyacının sonucu olarak taleplerini karşılamak üzere gündeme getirilen bir düzenleme değildir” diyen Tunç, tam aksine iktidarın ihtiyaçlarının bir dayatması olduğunu söyledi. Refarandumda “Hayır” demek için kapı kapı gezeceklerini vurgulayan Tunç, Dersim halkının neden "Hayır" demesi gerektiğini şu maddelerle sıraladı:

* Ülkenin yıkıma, halkın uçuruma daha fazla sürüklenmesini önlemek için,‘HAYIR’ demeliyiz.

* Çocuklarımızın savaşlarda kırılmasını engellemek için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

* Türkiye’nin Libya, Irak ve Suriye’de yaşanan türden katliamlara sahne olmasını önlemek için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

* Ülkenin bir tek kişi tarafından Olağanüstühal, Sıkıyönetim ve savaş hali yasalarıyla yönetilmesinin önüne geçmek için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

* Nasıl düşüneceğimize, neye inanıp-inanmayacağımıza, yaşam tarzımızın nasıl olacağına olağanüstü yetkilerle donatılmış bir adamın karar vermemesi için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

* Grev ve direniş, söz, basın -yayın ve örgütlenme hakkının bir kişi tarafından tasallut altına alınmasına dur demek için ‘HAYIR’ demeliyiz.

* İrademizi, seçme-seçilme hakkımızı bir tek kişinin eline teslim etmemek için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

* Parlamentonun, mahkemelerin, üniversitelerin bir tek kişinin keyfi yönetimine bağlanmasını önlemek için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

* Munzur'da barajlara doğa katliamına dur demek için HAYIR demeliyiz

* Daha iyi koşullarda yaşama istemini dile getiren, çalışma ve iş koşullarının iyileştirilmesini isteyen, tam hak eşitliği, barış ve demokrasi isteyen, kadınların horlanıp-aşağılanması ve cinsiyetçi ayrıma tabi tutulmasına karşı çıkanların bir kişi tarafından karar verilmesine hapishanelere kapatılmasına set çekmek için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

* Ülkenin ve tüm ezilenlerin, baskıyla, polis zorbalığı ve zindan tehdidiyle susturulmaya çalışılan herkesin yararına olan ‘HAYIR’ oylarını artırmak, hep birlikte ‘HAYIR’ demektir!

* Başta il Başkanımız Mustafa Taşkale olmak üzere, Dersim halkının temsiliyetinin neredeyse üçte ikisini oluşturan belediye eşbaşkanları, siyasi partilerin il başkanları, meclis üyeleri halen hukuksuz bir biçimde tutukludurlar, arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz ve hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı bütün Dersim halkını Referandumda Hayır demeye çağırıyoruz.

 
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.