'1 milyonun üzerinde insan mağduriyet yaşıyor'

ANKARA - Tüm Bel-Sen, Türkiye genelinde 506 kamu emekçisinin ihraç edildiğini ve 354 kamu emekçisinin de açığa alındığını belirtirken, CHP PM üyesi Yıldırım Kaya, "1 Milyonun üzerinde insan mağduriyet yaşıyor. 8 saat önce doğum yaşmış anneyi bile cezaevine götürecek kadar gözleri dönmüş” dedi.

'1 milyonun üzerinde insan mağduriyet yaşıyor'
TÜM BEL-SEN OHAL uygulamalarından sonra Kürt illerinde belediyelere atanan kayyumlarda üyelerinin ihraç ve açığa alınmasına ilişkin konuşan Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, AKP iktidarının Kürt düşmanlığı üzerinden tabanını konsolide etmeye çalıştığını ifade ederek, yapılan tüm hukuksuzluklar karşısında tüm kesimlerle mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN ), Kürt illerinde belediyelere atanan kayyum sonrası yaşanan ihraçlara ilişkin genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamanın yapıldığı salona, "Teslim alamayacaksınız dayatmalara 'Hayır'" pankartı asıldı. Açıklamaya, CHP ve HDP milletvekilleri, Kamu Emekçiler Sendikası Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanları, Şaziye Köse ve Lami Özgen, Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol ile Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri Ferit Epözdemir katıldı.

Toplantıda konuşan Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol, sendikalarının örgütlü olduğu yönetimlerde ve bağlı kuruluşlarda AK Parti tarafından bir kıyım politikası yürütüldüğünü belirtti. Seçilmişler tutuklandıktan sonra kayyumların atandığını anımsatan Erol, ardından ise sendikalarının yüzlerce üye ve yöneticisinin işinden, ekmeğinden olduğunu söyledi.

Erol, "Son olarak sendikamızın Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Sekreterimiz Ferit Epözdemir görevinden uzaklaştırıldı. Sadece Van İlinde sendikamızdan dört üyemiz ihraç edilmiştir. Ayrıca 257 üyemiz görevlerinden uzaklaştırılmıştır" dedi. Erol, Türkiye genelinde 506 kamu emekçisinin ihraç edildiğini ve 354 kamu emekçisinin de açığa alındığını ifade etti.

'HAYIR DİYENLER TERÖRİST OLUYOR'

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse de, KHK'lerle işten atma ve ihraçların temelsiz olduğunu aktararak, “OHAL bürolarına talimat verilerek, 'buna şuna yakın isimler var mı?' deniyor. Dayanaksız olarak insanları işinden etmek gayri vicdanidir. Bu kadar insanlık dışı iktidar abat olmak istiyor ancak sonları berbat olacak” diye belirtti.

'1 MİLYON İNSAN MAĞDURİYET YAŞIYOR'

CHP PM üyesi Yıldırım Kaya da, CHP'nin 15 Temmuz mağdurları için kurduğu mağdur masasında çalışma yürüttüğünü hatırlatarak, şunları aktardı: “7 aydır AKP mağdurlarının sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. 1 Milyonun üzerinde insan mağduriyet yaşıyor. 8 saat önce doğum yaşmış anneyi bile cezaevine götürecek kadar gözleri dönmüş.”

'KÜRT DÜŞMANLIĞI ÜZERİNDEN TABAN KONSOLİDE EDİLİYOR'

HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman ise, AK Parti iktidarının Kürt düşmanlığı üzerinden tabanını konsolide etmeye çalıştığını ifade ederek, “Bu düşmanlık üzerinden halkın iradesiyle seçilen belediyelere el konuluyor. Önemli bir süreçten geçiyoruz. Yaşanan sorun sadece emekçilerin, mağduriyetlerin değil halklarımızın, inançlarımızın geleceğin sorunudur. Zira yaşatılmak istenen, yaşatılan önümüzdeki yüz yıl geleceğimizi karartmak ve geleceğimizi tek adamın iradesine selefi, milliyetçi, dikta rejimine dayatmak isteniyor.
Pratikte yoğun olarak Kürdistan'da mevcut belediyelerin hukuksuzca el konulmasının sonucu olarak belediyelere hakim olan Tüm Bel-Sen'e bağlı emekçilerin haklarının, hukuklarının çiğnenmesi söz konusudur. Yine mücadele etmeye devam edeceğiz ve tüm emekçinin, mağdurların, kadınların bu ülkede mağdur olan tüm topluların yanında olduğumuzu bir kez daha buradan duyuruyoruz" diye konuştu.
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.