AKP`den Trump'a PYD Çağrısı

>>>

AKP`den Trump'a PYD Çağrısı


ANKARA - Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ABD ile ilişkileri güçlendirmek istediklerini belirterek, ABD Başkanı Donald Trump'a "PYD'ye destek vermemesi" çağrısında bulundu.  

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklamalarda bulundu. "Bu egemenlik nasıl kullanacaktır? Egemenlik seçkin bir zümre tarafından bir kişi tarafından kullanılırsa bunun adı başka bir şeydir, egemenlik millet tarafından kullanılırsa bunun adı Cumhuriyet'tir" diyen Kurtulmuş, Türkiye'nin egemenliğin nasıl kullanılacağına ilişkin tartışmasının olmadığını savundu. Bu tartışmanın anayasa metninde yer almadığını söyleyen Kurtulmuş, "Türkiye Cumhuriyeti, rejim tartışmasını 1923'te sonlandırmıştır dolayısıyla bu konunun altının çizilmesinin önemli olduğu kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.

OHAL KOMİSYONU

Bakanlar Kurulu'nun bir diğer gündeminin dün gece yürürlüğe giren KHK'ler olduğu kaydeden Kurtulmuş, "Bu kararnamelerle ilgili önemli bulduğumuz birkaç hususun altını çizmek isterim. Bunlardan birincisi OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun kurulmuş olması. Yani işten atılanlar, açığa alınanlar, kapatılan dernekler... Bu alanlarda alınan tüm kararlarla ilgili bir itiraz mercii ve bu kararların gözden geçirileceği bir komisyonun kurulması kararlaştırılmıştır. Bu komisyonunun 2 yıl kurulması kararlaştırılmıştır, bu çalışma takvimi Bakanlar Kurulu'nca uzatılabilecektir" bilgilerini paylaştı. 

Kurtulmuş, hatalı kararların iç hukuk yoluyla objektif bir şekilde düzeltileceğini iddia ederek, şunları aktardı: "Yine önemli bulduğumuz bir diğer husus gözaltı süresinin indirilmesi. FETÖ ile bağlantılı kişilerin ciddi bir takip sonrası alınan bu kararla, avukatlarıyla görüşme yasağı kaldırılacaktır işlem 7 günde yapılacaktır." 

Son KHK ile 367 kişinin ihraç edildiği, 124 kişinin ise göreve iade edildiğini belirten Kurtulmuş, "Bu KHK'larla beraber getirdiğimiz önemli hususlardan bir tanesi de gazilerin tümünün arasındaki farkların kapatılarak tüm gazilerin yararlanacağı hakların ortaya konmasıdır. Terörle mücadele sırasında herhangi bir uzvunu kaybetmişse 2 bin 157 liraya kadar gazilik maaşı alacaktır. Yaralanmanın derecesine göre 6 kademeyle bütün gazilerimiz bu kapsama alınmıştır. Hayırlı uğurlu olsun. Böylece OHAL'in daha düzgün işletilmesi hem de birtakım idari kararların alınması bakımından bu KHK'lar önemlidir" dedi.

ASTANA GÖRÜŞMELERİ

Bir diğer gündem konularının ise Astana görüşmeleri olduğunu söyleyen Kurtulmuş, şunları söyledi: "Bu görüşmeler sonucunda Astana görüşmeleri ortaya çıkmıştır. Suriye halkı çok çekmiştir, son derece acımasız, son derece kanlı ve maliyeti çok yüksek bir savaşla karşı karşıya kaldık. Tarih, medeniyet ortadan kaldırıldı ve yaklaşık 13 milyon Suriyeli ya Suriye içerisinde ya da Suriye dışında evsiz, göçmen, mülteci haline geldi. Artık bu ağır tabloyu geriye çevirmek, Suriye halkının isteyeceği adil ve kalıcı bir barışı sağlamak tüm uluslararası camianın sorumluluğudur. Astana görüşmelerinden adil sonuç çıkmasını temenni ediyorum."

TRUMP'A ÇAĞRI

Kurtulmuş, 20 Ocak günü ABD Başkanlığı'nı devralan Donald Trump'a ise "Eski yönetim zamanında tekrarlanan hataların tekrarlanmayacağı ümidindeyiz. Bu çerçevede Trump yönetiminden özellikle Türkiye-ABD ilişkilerinin yeniden güçlendirmek bakımından iki konuda görüşlerini gözden geçirmelerini temenni ediyoruz. Biri, 15 Temmuz'da bu halka karşı suç işlemiş olan Gülen'in Türkiye'ye iadesi ve bu süre içerisinde hala orada oturuyor ama uluslararası network'ünü kullanıyor. Hem bunun iadesiyle ilgili sürecin başlatılması hem de bu süre içerisinde kendi örgütüyle haberleşmesinin önüne geçilmesi, ABD'nin yeni yönetiminden en temel isteğimizdir. İkinci mesele ise, PYD'ye verilen desteklerin sona erdirilmesi. Bölgede birkaç bin militandan ibaret olan bu silahlı örgütün bölgedeki istikrarsızlığın temel unsuru halinde açıktır. Türkiye'ye karşıt terör faaliyeti yürüten bu örgüte destek vermekten vazgeçmesidir. Bu iki konudaki gelişmeler, Türkiye-ABD arasındaki ilişkilerin yeniden güçlenmesine fayda sağlayacak" çağrısında bulundu.  
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem 2 ay önce

Bu iti bu ülkede dinliyen,insan yerine koyan,bir tek kisi varmi???? yok, yahu peki bu neden havliyor??????

Avatar
Arif 2 ay önce

Müüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü, Müüüüüüüüüüüüüüüüüüü EE Müüüüüüüüüüüüüüüüüü, E Müüüüüüüüüüüüüüüüü tabi Cobanbasi duymussa iyi.