Anayasa görüşmeleri 5’inci gününde 'Cumhurbaşkanı’nın cezai sorumluluğu' tartışılıyor

Cumhurbaşkanı'nın “cezai sorumluluğunu” düzenleyecek olan Anayasa değişikliği teklifinin 9’uncu maddesi üzerine görüşmeler başladı.

Anayasa görüşmeleri 5’inci gününde  'Cumhurbaşkanı’nın cezai sorumluluğu' tartışılıyor

AK Parti ve MHP’nin ortaklığıyla getirilen Anayasa değişikliğinin görüşmelerinin devam edeceği 57. birleşimde teklifin dokuzuncu maddesi görüşülmeye başlandı.

HDP’Lİ ERTAN: CUMHURBAŞKANINA ÖMÜR BOYU CEZASIZLIK ZIRHI 

Gruplar adına ikinci konuşmacı olarak söz HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ise “Teklifin tümü birlikte değerlendirildiğinde Cumhurbaşkanı’nın ömür boyu cezasızlık zırhıyla donatılmasıdır” dedi. 

“Tüm toplumuzu büyük bir karanlık bekliyor çünkü teklifin hiçbir yerinde hiçbir aydınlık görünmemektedir” diyen Ertan, şöyle devam etti: “Daha rejimin adını bile koyamadınız. Örneğin bu bir başkanlık rejimi değildir, hiçbir başkanlık rejimi böyle değildir. Referans hangi modelle ise onu tartışılalım. ABD’de başkan asla ‘kandırıldım milletim beni affetsin’ diyemez. Kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı çok nettir. Hiçbir yargıç başkanla çay toplamaya gitmez, önünde ayağa kalkarak, önünü iliklemez. En az beş yıla kadar hiçbir şey soramaz. Değiştirmek için ise seçime bağlanmıştır. 

‘YENİ REJİMDE SORU SORMA HAKKI YOK’

İçerik ve kurgu sınırsız yürütme yetkilerinin bir kişi de olduğu onun da yargılanamayacağı, hesap veremediği bir modeldir. Parlamento üyeleri soru bile soramayacak. Bu yeni rejimde soru sorma hakkı yok. Teklif savunucuları hukuk ilkesiyle açıklamamalı, isim telaşından kurtulmak için de adına diktatörlük denilmelidir. 

‘REJİME DE YASAK VE DAYATMALARA DA HAYIR DİYECEĞİZ’

Cumhurbaşkanını yargı yolu açıldığı iddiası da tamamen asılsızdır. HDP olarak bu teklifin ilk başından bu yana karşı duran partiyiz. 7 Haziran’dan önce dahi bu yana rejim değişikliğine ‘hayır’ dedik, ‘hayır’ diyoruz. Bütün farklılıklarıyla bu topraklarda bütün insanların eşit ve adil yaşayabileceği bir anayasayı hep birlikte yapacağız. O güne kadar da tüm yasak ve dayatmalara da hayır diyeceğiz. Sizleri de ‘hayır’ demeye davet ediyorum. 

Düzenleme üzerine ilk sözü MHP adına İstanbul Milletvekili Celal Adan aldı. Adan, teklifi “MHP’nin bulunduğu hiçbir yerde vatana ihanet olamaz” diyerek savundu.

CUMHURBAŞKANI'NIN CEZAİ SORUMLULUK DÜZENLEMESİ 

Görüşülmesine başlanan dokuzuncu madde Anayasa’nın105’inci maddesini başlığıyla birlikte değiştirecek olan düzenlemeyle birlikte Cumhurbaşkanı’nın cezai sorumluluğunun ortadan kaldırılmasını ön görüyor. Teklifle Cumhurbaşkanı hakkında bir suç işlediği iddiasıyla soruşturma açılabilmesi ve Yüce Divan yargılamasının yolunun açılabilmesi, Meclis’in çok yüksek nitelikli çoğunluk kararlarıyla -üye tamsayısının salt çoğunluğunun teklifi ve üye tamsayısının üçte ikisinin kabul oyu- mümkün olabilecek. Bu yöntem, Cumhurbaşkanı'nın görev süresi tamamlandıktan sonra, bu süre içinde işlediği iddia edilen suçlar bakımından da aynı şekilde uygulanmaya devam edecek.

Görüşmeler, madde üzerine gruplar adına konuşmalarla başladı. 


 
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.