Avrupa HDK ile hamleye hazır

Kürdistani ve Türkiyeli devrimci demokratik güçler, farklı dini inanç ve etnik gruplar, Avrupa’da HDK ile bundan böyle sosyal, siyasal ve kültürel sorunlarına daha rahat çözüm üretebilecek, Türkiye’de demokrasi mücadelesinde daha etkin yer alabilecek. HDK Avrupa, kuruluş kongresini yaparak 123 kişilik meclisini kurdu, eş başkanlarını belirledi.

Avrupa HDK ile hamleye hazır

Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A), kuruluş kongresini Cumartesi günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirerek yeni yönetimine kavuştu. Kongreye, Avrupa değişik ülkelerinden gelen 400 delege, HDP milletvekilleri, parti yöneticileri, barış aktivistleri, aydınlar ve sivil toplum temsilcileri katıldı. Kongre katılımcıları, başkanlık sistemi adı altında tek adam diktatörlüğüne 'Hayır' diyeceklerini sürekli kaldırdıkları dövizlerde dile getirdi. 

 HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, kongrenin açılış konuşmasını yaparak, HDK Avrupa'nın kuruluşunun tarihi önemine dikkat çekti. Büyük bir irade ve emekle kuruluş kongresini düzenleyen HDK Avrupa'nın halkların geleceği açısından üstlendiği tarihi misyonu da başarıyla tamamlayacağını ifade eden Kürkçü, "AKP ve saray cuntasının devleti yeniden dizayn etmeye yöneldiği bu süreçte, biz de buna karşı adil, özgürlükçü ve eşitlikçi bir düzen kurmayı başarmalıyız. Tayyip Erdoğan rejiminin Kürdistan ve bölge üzerindeki yeni hakimiyetine, şiddetine, din istismarcılığına, ırkçılığa ve köleciliğe dayalı bu yeni hakimimiyet rejimine daha doğmadan son verebilirsek özgürlükçü bir gelecek için, adil demokratik ortak yeni bir düzen kurmak için çok önemli bir halkayı elimize geçirmiş olacağız."

HDK’nin devrimci bir atılımın eseri olduğuna da sözlerine ekleyen Kürkçü "Kapımızı tüm ezilenlere açıyor, halklarımızın gerçek çoğunluğunun HDK'de toplanmasını istiyoruz" dedi. 

Yurtdışı yasakları oldukları için kongreye katılamayan HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Onur Hamzaoğlu'nun telefonla katıldıkları kongrede, delegeleri selamlayıp HDK-Avrupa'nın Türkiye'nin demokrasi mücadelesine önemli güç vereceğini belirtti ve başarı dileklerini iletti.

 Öcalan sesimizi duyurdu

Asuri Süryani topluluğu adına Tuma Çelik, "Sesimizi çok az kişi duydu. Sesimizi duyanlardan biri de Sayın Abdullah Öcalan'dır. Bu yüzden de Sayın Öcalan'ın talebi ve Kürt halkının çabası sonucu 2011 yılında Türkiye tarihinde ilk kez bir Süryani  milletvekili olarak parlamentoda yerini aldı. Süryaniler olarak üzerlerine düşen tarihi görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını belirten Çelik, "Biz ortak, eşit ve özgür bir yaşamın ortak bir mücadele ile elde edilebileceğine inanıyoruz" dedi.

ESP Avrupa Temsilcisi Ziya Ulusoy da: "HDK'yi Avrupa'da, Türkiye'de ve Kürdistan'da Erdoğan faşizmine karşı bir çekim merkezi ve önemli bir güç haline getirebilirsek, Avrupa'da yaşayan göçmenlerin neoliberal ve faşist hareketlere karşı mücadele eden bir örgüt haline getirebilirsek, sendikalar ve antifaşist hareketler ile birlikte mücadele edebilirsek demokratik cephede büyük başarılar ele edeceğiz" ifadesini kullandı.

HDK-Avrupa'nın kuruluş kongresinde Barış Akademisyenleri adına konuşan Yasemin Karaca da, "Bu suça ortak olmayacağız" dediklerinden dolayı her türlü baskılarla ve anti demokratik uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını hatırlattı.

Kongre'de konuşan SYKP eski Eş Sözcüsü Tuncay Yılmaz ise

 "Biz hayır demeyi kadınlardan öğrendik. Bugün HDK Avrupa kuruluyorsa, yeni bir dünya arayışın her yerde olduğundandır" dedi.

 123 kişilik meclis

HDP Milletvekili Tuğba Hezer ile DTK Temsilcisi Kars eski Milletvekili Mülkiye Birtane, ESP Avrupa Temsilcisi Ziya Ulusoy, SYKP eski Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz, KCD-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, AvEG-Kon Eşbaşkanları Şafak Arabacı ve Baki Selçuk, Barış için Avrupa Forumu Sözcüsü Çetin Gürer gibi isimlerin de katıldığı kongrede dikkat çeken ve en çok alkış alan konuşmalardan birini de LGBT delegesi yaptı.

Kongreye LGBT adına İtalya'dan gelerek katılan Levent Çakır ise sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında ilk olarak LGBT'nin sorunlarına değindi. Cinsel tercihleri yüzünden sistemin ve toplumun LGBT bireylerine yaşama şansı vermediğini, sürekli ve sistematik olarak hem sistem hem de toplumun kendilerini nasıl dışladığını dile getiren Çakır, "Bu nedenle HDK biz LGBT bireyleri için yeni bir umut olmuştur" dedi. 

Çelik alkışlar eşliğinde sonlandırdığı konuşmasında PKK Lideri Abdulah Öcalan‘a selamlarını gönderdi.

Toplam 123 Meclis üyesinin seçildiği kongrede Demir Çelik ve Esra Demir eşbaşkan şeçildi.

Y.özgür politika

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.