DTK'den ‘Hayır’ çağrısı

>>>

DTK'den ‘Hayır’ çağrısı

DİYARBAKIR - Demokratik Toplum Kongresi, Meclis Genel Kurulu'nda ikinci tur oylamaları süren Anayasa değişikliği teklifine karşı "Hayır" çağrısında bulundu. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) TBMM’de görüşülen anayasa değişikliği teklifi ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, Türkiye ve Kürdistan halkları son derece önemli ve kritik bir dönemeçten geçmekte olduğu hatırlatılarak, “Kürdistan halklarının, hangi parçada olursa olsun hak ve kazanımlarına karşı savaş yürüttü, askeri işgalle kalkışarak bütün Kürdistan halkına karşı topyekun bir savaşı her cephede geliştirdi” denildi. 

Bölge ve Türkiye kentlerinde demokratik siyaset yürüten tüm kurumlara karşı başlatılan gözaltı, tutuklamalara ve KHK ile yüzlerce kurumların kapatılmasına dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Türkiye, tek adamın ağzından çıkan sözlerin OHAL kararnamelerine dönüştürülmesiyle yönetilen, baskıcı, faşist bir diktatörlüğe evirilmiştir. Fiili olarak oluşturulan faşist diktatörlüğe şimdi ‘anayasal’ bir kılıf uydurulmak istenmekte, faşizm kurumsallaştırılmak istenmektedir. Bunun için, her türlü tehdit ve şantaj araçları devreye konularak, milletvekillerinin iradesine ipotek konularak, Türkiye'yi ve halklarını, içinden çıkılmaz karanlık bir girdabın içerisine sokacak, halklarımızın onlarca yıllık geleceklerini, umutlarını ve yaşamlarını karartacak faşist-diktatör bir rejimin ‘Anayasası’ meclisten geçirilmek istenmektedir.

‘DEMOKRATİK BİR ANAYASAYA İHTİYAÇ VARDIR’ 

Bu ‘Anayasa’ çoğulcu bir irade ile oluşturulmadığı, bütün demokratik-toplumsal dinamiklerin büyük bir baskı ortamında susturulduğu, basın ve medyaya dönük baskı ve saldırılar nedeniyle halklarımızın doğru ve gerçek haber alma olanaklarının sıfırlandığı, halklarımızın ne olup ne bittiği ile ilgili doğru bir bilgi kırıntısına bile ulaşamadığı koşullarda meclisten geçirilmek istenen ‘anayasa’ paketinin hiç bir siyasi, ahlaki ve hukuki meşruiyeti yoktur. 

Halklarımızın demokratik bir anayasaya hayati derecede ihtiyacı vardır. Bu Anayasa, demokratik çoğulculuk, halklarımızın fikir beyan etme, demokratik her türlü çalışmayı yapabilme olanaklarının olduğu bir zeminde ve halklarımızın gerçek iradesini açığa çıkarma, sorunlarının çözümüne ve gelecek beklentilerine cevap veren, insanlığın deneyim ve tecrübeleriyle zenginlik kazanmış, evrensel hukuk ve insan haklarını tamamıyla içselleştirmiş bir Anayasa halklarımızın özlem duyduğu bir Anayasadır. Kürt sorunu ve demokratikleşme sorunları başta olmak üzere her türlü sorunumuzun çözümü de böyle bir Anayasa ile mümkündür.

‘HAYIR DEMEYE ÇAĞIRIYORUZ’  

Bu nedenle, halklarımızın varlığını, birliğini, kardeşliğini ve barışını tamamen sabote eden, bütün halklarımıza ve demokratik-muhalif kesimlere karşı faşist-diktatöryal bir rejimi halklarımızın ve geleceğimizin başına bela edecek bu ırkçı-kafatasçı girişime karşı durmak ve ona karşı mücadele etmek kendine insanım diyen bütün herkesin görevi ve sorumluluğudur. Türkiye'nin geleceğine karşı oynanmak istenen bu oyunu şimdi boşa çıkaramazsak, bizlerin, çocuklarımızın ve henüz doğmamış olan çocuklarımızın onlarca yıllık geleceğinin ipotek altına alınmasına ve karartılmasına engel olamayız. Tam da şimdi, geleceğimizin kararlaştırıldığı bir süreçte, bu faşist-diktatörlüğü karşı çıkma zamanıdır.

Büyük baskılar, hileler, şantajlar ve tehditlerle meclisten geçirilerek referanduma sunulmak istenen bu ‘Anayasa’ paketine karşı tüm siyasi partileri, milletvekillerini, sivil toplum örgütlerini ve tüm Halkımızı; demokrasimize, kardeşliğimize, birliğimize ve barışımıza zarar verecek, demokratik olmayan bu Anayasa paketine, karşı çıkmaya ve bundan sonraki süreçte HAYIR demeye çağırıyoruz.”
 


 

DIHABER

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.