‘Dünya Kürtlerin kaos ortamında yarattığı demokratik modeli konuşuyor’

ANKARA - “Dünya Kürtlerin Ortadoğu’nun kaos ortamında yarattığı demokratik toplumu modelini tartışıyor” tespiti Kürt Politika Araştırma Merkezi direktörlerinden Burak Aydın’a ait. Aydın, bu başarıya dikkat çektikten sonra, Kürtler arası birliğin ve bunun için de ulusal kongrenin gereğine işaret ederek, “Bu, Kürtlerin yarı resmi statüsünü resmileştirir” dedi.

‘Dünya Kürtlerin kaos ortamında yarattığı demokratik modeli konuşuyor’
Geçen yıl ABD’nin başkenti Washington DC’de kurulan ilk ve tek Kürt Politika Araştırma Merkezi (Kurdish Policy Research Center- KPRC) direktörlerinden Burak Aydın, son dönemde Kürtler arasındaki birliğe yönelik Kürt çevrelerinin çabaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

‘ULUSAL KONGRE TARİHİ BİR SORUMLULUKTUR’

Aydın, Kürdistanın geçen yüzyıl içerisinde 4 farklı egemen devlet tarafından parçalandığını, bu yüzyılda her parçanın dinamiklerinin örgütlenmeye başladığını belirterek, yaşanan “normal farklılıklara” işaret etti. Aydın, farklı parçalardaki Kürtlerin egemen 4 devlet tarafından sürekli asimilasyon, inkâr ve imha politikalarına maruz kalmalarının Kürtlerin ortak özelliği olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Ulusal Kongre çağrısı kim tarafından yapılırsa yapılsın, bütün Kürt partiler bu çağrıya kulak vermeli ve bu ulusal kongrenin tarihi bir sorumluluk olduğu gerçeğini göz ardı etmemelidir.”

‘DÜNYA KÜRTLERİN KAOS İÇİNDE YARATTIĞI DEMOKRATİK TOPLUM MODELİNİ KONUŞUYOR’

Geçtiğimiz son birkaç yıldır Kürtlerin Ortadoğu’nun en dinamik ve kritik noktada bulunan halkı olduğuna işaret eden Aydın, bunun batı dünyası ve ABD tarafından da iyi görüldüğüne işaret etti. Aydın, “Birçok akademisyen, düşünce kuruluşu, Ortadoğu uzmanı, Rojava örneği üzerinden Kürtlerin Ortadoğu kaosunda yarattığı demokratik toplum modelini ve bu modelin taşıdığı değerleri konuşuyor” değerlendirmesini yaptı.

‘KÜRTLER ORTAKLAŞARAK ŞEHİRLERİNİ ÖZGÜRLEŞTİRDİ’

“Geçtiğimiz son 4 yıla baktığımızda Kobanê, Kerkük, Şengal gibi Kürt vilayetlerini Kürtlerin ulus bilinciyle ve ortak çabalarıyla özgürleştirdiğini görüyoruz” tespitini yapan Aydın, “Ortadoğu’nun yeniden şekillendirildiği bu süreçte, Kürt Ulusal Kongresi hayati ve tarihi bir önem taşıyor. Tüm Kürt partileri bir araya gelmeli ve üzerlerine düşen sorumluluğu Kürdistan’ın geleceği acısından yerine getirmelidir” çağrısında bulundu.

‘KONGRE İSTEKTEN ZİYADE İHTİYAÇTIR’

Kürt ulusal birliğinin yaratılması için atılacak adımın koşulları ve dengesinin, değişen Ortadoğu coğrafyasının da etkisiyle çok rahat bir seviyeye ulaştığına dikkat çeken Aydın, ulusal kongrenin talepten ziyade bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Aydın şu değerlendirmelerde bulundu: “Birlik talebi Kürdistan’ın 4 parçasından birçok partinin ve sivil toplum kurulusunun da öncelikli taleplerinden birisidir. En sonuncusu 2013’te yapılan Ulusal Kongre hazırlık toplantısı, barış surecinin etkisi ile yapılabilmiş fakat devamı getirilememiştir. Hazırlık komitesi tekrar bir araya gelip bir an önce Ulusal Birlik için somut adımlar atılmalıdır. Türkiye’nin Şengal ve Rojava ekseninde geliştirdiği ve Kürtler arasında yarattığı olumsuz hava bir an önce aşılmalıdır. Biz de gayet iyi biliyoruz ki, Türkiye ve İran bu yapının önündeki en büyük engeller olacaktır. Fakat, Kürtler bu tarihi fırsatı asla kaçırmamalı ve özellikle uluslararası güçlerle, Kürdistan’ın geleceği hakkında kararlar verilirken, ulus düzeyinde temsiliyet sağlanabilmeli: bunun için de toplanması talep ve istekten ziyade bir ihtiyaç haline gelmiştir.”

‘BİRLİK KÜRTLERİ ULUSLARARASI ÖZNE HALİNE GETİRİR’

“Birliğin gelişmesi sonucu, öncelikle Rojava’da kazanılmış olan yarı-resmi statü, resmileşir ve uluslararası düzeyde bir özne haline gelir. Birlik ile Kürtler uluslararası özne haline gelir. Aynı zamanda, İran ve Türkiye’nin etkisi azalacaktır; bu da Kürtlerin karar mekanizmasını çok ciddi şekilde rahatlatır” değerlendirmesinde bulunan Aydın, Kürt Politika Araştırma Merkezi olarak Kürt Ulusal Kongresi’nin gerekliliğini her fırsatta dile getirdiklerini söyledi.

‘KÜRT PARTİLER ARASI KRİZ ÇÖZÜLMELİ, BİRLİK ÖNCELİKLİ MADDE HALİNE GELMELİDİR’

“Kürt Politika Araştırma Merkezi olarak biz Kürdistan’ın 4 parçasındaki dinamikleri yakından takip edip, onlara hem araştırma hem de çalışmalarını yürütebileceği bir platform oluşturmak arzusundayız” diyen Aydın, son olarak Kürt parti ve temsilcilerine de şu çağrıda bulundu: “Kürt partileri, yerel siyasi krizi bir an önce çözmeli ve Kurt ulusal birliği öncelikli maddeleri haline getirmelidir. Bu hem Rojava adına hem de Güney hükûmeti adına hayati önem taşımaktadır. Kürt partileri Ulusal Kongre’ye olgunlukla ve çözümü dayatarak yaklaşmalıdır.”

Selami Aslan - dihaber
 
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.