Encü: Anıtı da FETÖ’cüler mi yıktı?

Roboski Anıtı’nın yıkılmasına bir tepki de Roboski’den geldi. Kapatılan Roboski-Der’in Başkanı Veli Encu, darbe girişimi sonrası hükümet kanadından gelen katliamın FETÖ’cü pilotlar tarafından yapıldığı iddialarını anımsatarak, “Anıtı da FETÖ’cüler mi yıktı?” diye tepki gösterdi.

Encü: Anıtı da FETÖ’cüler mi yıktı?
Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 sivilin hayatını kaybettiği olayın failleri halen yargılanmadı. Katliamın sorumluları açığa çıkarılmadığı gibi yaşamını yitirenlerin aileleri, adalet mücadelesinden vazgeçmediği için soruşturmalardan kurtulamadı, gözaltı, tutuklama ve saldırıların hedefi oldu. Ailelerin adalet haykırışlarına rağmen Roboski’de adalet bir türlü sağlanmadı. 

ROBOSKİ’YE TAHAMMÜLSÜZLÜK HİÇ BİTMEDİ

Roboski katliamı ardından ailelerin adalet mücadelesi başladı. Her alanda adalet arayışını sürdüren aileler, yıllardır siyahlar içinde faillerin yargılanmasını bekledi. Katliamın 500’üncü ve 1000’inci gününde, bombardımanın gerçekleştirildiği köyün Federe Kürdistan Bölgesi sınırına karanfil bırakmak isteyen aileler, askerlerin müdahalesine maruz kaldı. Katliamının faillerinin ortaya çıkarılmadığı gibi Roboskili aileler verdikleri adalet mücadelesinden dolayı yargılandı. Ancak Roboskili ailelere yönelik kapsamlı baskılar, 2015 yılının Mart ayında yaşam kaynakları ve katliamın simgesi haline gelen katırların askerler tarafından öldürülmesi ile başladı.

İKİNCİ ROBOSKİ KATLİAMI…

Katırların öldürülmesi ile başlayan saldırılar bir yıl boyunca devam etti ve ikinci bir katliamın yaşanmasına kadar vardı. Bir yıl sonra 29 Mayıs 2016’da yaşam mücadelesi veren Roboskililer yeniden sınır ticaretine başladı. Sınır hattında bulunan Beyaz Tepe Askeri Üs Bölgesi’nden sınır ticareti yapan gençlere yönelik yapılan top atışları sonucunda Yılmaz Encu ve Vedat Encu yaşamını yitirdi.

İÇ HUKUK YOLLARI KAPANDI, AİHM SÜRECİ BAŞLADI

Katliamın ardından 5 Ocak 2012'de Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma yıllarca mahkemelerde mekik dokudu. Gizlilik kararı da konulan soruşturma 5 Ağustos 2012 tarihinden sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmeye başlandı. Soruşturma dosyası bir kez daha 11 Haziran 2013'te “taksirle ölüme sebebiyet vermekten” şerhiyle soruşturma dosyası hakkında görevsizlik kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi. Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderilen Roboski dosyası 6 ay sonra 7 Ocak 2014'te "kovuşturmaya yer olmadığı" şerhiyle takipsizlik verildi. 

Roboskili aileler avukatları aracılığıyla 18 Temmuz 2014'te Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. AYM de 34 sivil yurttaşın hayatına mal olan katliama ilişkin başvuruyu, başvuruda bulunan 53 avukattan 3’ünün vekâletnamesinin dosyada yer almadığı gerekçesi ile reddetti. Katliamın yaşandığı 2011 yılından bu yana adalet arayışlarını kararlıkla sürdüren Roboskili aileler bu kez Mayıs 2016’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulundu.

34 kişinin yaşamına mal olan katliam hakkında 2012 yılının ilk günlerinde açılan soruşturma, iç hukuk yollarının kapanması sonucunda AİHM’e taşınırken, 2 gencin hayatına mal olan ikinci Roboski katliamına dair, halen soruşturma dahi açılmış değil.

ROBOSKİLİ MİLLETVEKİLİ BİLE TUTUKLANDI

Roboski katliamının sorumluları yerine geçen 5 yıl boyunca adalet arayışlarını sürdüren Roboskili aileler hakkında, adalet arayışları kapsamında düzenledikleri eylem, etkinlik ve açıklamalardan dolayı birçok kez soruşturma açıldı. Açılan soruşturma kapsamında Roboskili aileler defalarca gözaltına alındı ve birçok kez saldırılara maruz kaldı. Roboski katliamında kardeşi Serhat Encu’yu kaybeden ve adalet mücadelesini meclise taşıyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, 4 Kasım 2016’ta gözaltı operasyonunda tutuklandı.

ADALET ARAYIŞLARINA ‘OHAL’ ENGELİ

Katliamın sorumlularının yargılanması için her ayın 28’inde Şırnak Valiliği önünde adalet nöbeti gerçekleştiren aileler, Şırnak Valiliği tarafından 14 Mart 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte engellenmeye başlandı. Daha sonra aynı amaçla haftanın her Perşembe günü, kaybettikleri yakınlarının mezarları başında bir araya gelerek adalet nöbeti gerçekleştiren ailelere, 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçe gösterilerek, yakınlarının mezarı başına gitmeleri engellenmeye çalışıldı. Engellemelere rağmen ailelerin, Roboski mezarlığındaki adalet nöbeti 262 haftadır devam ediyor.

KATLİAMIN 5. YILDÖNÜMÜ ENGELLENMEK İSTENDİ

Roboski katliamının yıldönümü 28 Aralık 2016’da gerçekleştirilmek istenen anma etkinliği de engellenmek istendi. Anmadan 3 gün önce tertip komitesinde yer alan Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış (Roboski-Der) Başkanı Veli Encu ile Roboskili ailelerden Taybet Encu, Hikmet Alma, Ubeydullah Encu ve barış aktivistleri Yannis Vasilis Yaylalı ile Meral Geylani gözaltına alınmasıyla, anma engellenmek istendi. Roboskili aileler tüm engelleme ve tehditlere rağmen, kaybettikleri yakınlarının mezarları başında bir araya gelerek, düzenledikleri anma etkinliğinde bir kez daha adalet haykırdı.

ROBOSKİ İÇİN ADALET MÜHÜRLENDİ

Adalet mücadelelerini örgütlü bir şekilde sürdürmek amacıyla katliamın 2’nci yıl dönümünde açılışı gerçekleştirilen Roboski-Der, 31 Aralık 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar kapsamında faaliyetleri durduruldu. Aynı gün içerisinde mühürlenen Roboski-Der, son çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile tamamen kapatıldı. Roboski-Der, ailelerin sürdürdüğü adalet mücadelesine dair yapılan başvurular, düzenlenecek eylem ve etkinliklere ilişkin düzenlenen toplantılar için kullanılıyordu. Ayrıca dernek binasında, katliamda yaşamını yitirenlere ait fotoğraflar ve anıları bulunuyordu.

34’ÜN İSİMLERİ BİLE PARÇALANDI

Roboskili ailelere yönelik 2015 başlayan kapsamlı saldırıların son dalgası, Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesi Diclekent semtinde bulunan Rojava Parkı’nda katliamda yaşamını yitiren 34 yurttaş anısına 4 yıl önce dikilen Roboski Anıtı parçalanarak kaldırıldı. Heykeltıraş Suat Yakut tarafından yapılan anıtta, 8 füze maketi, avuçlarını açmış ağıt yakan kadın heykeli etrafında katliamda yaşamını yitiren 34 yurttaşın isimlerinin yazılı olduğu mermerler bulunuyordu. Roboski Anıtı’nın parçalanarak kaldırılması, katliamın üzerinden geçen 5 yıl boyunca yaşamını yitirenlere ve ailelerine yönelik tahammülsüzlüğün son hamlesi oldu.

ERDOĞAN: KARANLIK DEHLİZLERDE KAYBOLMAYACAK

Roboski katliamı ardından 48 saat sonra kamuoyuna açıklamada bulunan dönemin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan, ‘Uludere’nin (Roboski) sorumluları Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak’ açıklamasında bulunmuştu. Bunun yanı sıra BDP’nin ısrarı üzerine 26 Temmuz 2013 tarihinde Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı açılışında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri ile bir araya gelen Roboski aileler, Erdoğan ve hükümet yetkililerinin katliamın sorumlularının ortaya çıkarılacağı yönünde kendilerine söz verdiğini belirtmişti. Erdoğan’ın açıklamasına rağmen, son olarak Roboski Anıtı’nın parçalanarak yıkılması üzerine, Roboski katliamının faillerinin Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolacağını gösteriyor.

KATLİAMIN SORUMLULARI ‘FETÖCÜ’ İDDİASI

15 Temmuz 2016 darbe girişiminden günler sonra 26 Temmuz’da, bir televizyon programında bu kez Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’tan Roboski açıklaması geldi. Albayrak, "Uludere (Roboski) konusunun tekrar gündeme geleceğini düşünüyorum" şeklindeki açıklamasının ertesi gününde, Star gazetesi ise "Uludere haini FETÖ’cü çıktı" manşeti attı. Bunun üzerine hükümet cephesinde konuşulan Roboski katliamının, “FETÖ’cü askerlerin” bağlantısı araştırılacağı ileri sürüldü. Ancak söz konusu iddianın üzerinden aylar geçmesine rağmen, hiçbir araştırma gündeme gelmedi.

‘KATİL DAMGASINI NASIL KALDIRACAKLAR?’

Roboski katliamında kardeşi Serhat Encu’yu kaybeden ve KHK ile mühürlenen Roboski-Der Başkanı Veli Encu, Roboski Anıtı’nın yıkılmasının katliamda yaşamını yitirenlerin anılarına ve ailelerinin acılarına hakaret olarak değerlendirdi. Roboski Anıtı’nın yıkılmasına şaşırmadıklarını kaydeden Encu, “Roboski’de 34 yakınımız bombalar ile parçalandı, bugün isimlerinin yazılı bulunduğu mermerler polislerce parçalandı. Neden yapıldı; 5 yıldır katliamın failleri yargılanmadı, üstlerinden ‘katil’ damgasını halen kaldıramadılar. Anıtı oradan kaldırabilirler, parçalayabilirler. Ancak kendileri üzerinden ‘katil’ damgasını nasıl kaldıracaklar. Bu bir suçluluk psikolojisinin sonucudur” dedi.

BAKAN ALBAYRAK’A: ANITI ‘FETÖ’CÜLER’ Mİ YIKTI?

“Roboski’yi unutturmayacağız” vurgusunda bulunan Encu, baskı ve saldırılar karşısında adalet mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “Roboski’nin FETÖ’cü askerler ile bağlantısı araştırılabilir” açıklamasını hatırlatan Encu, Bakan Albayrak’a “Anıtı FETÖ’cüler mi yıktı?” diye sordu.

VERİLEN SÖZLER VARDI…

Roboski katliamı ardından Başbakan Erdoğan’ın, eşi Emine Erdoğan’ın Roboski’ye ziyareti ve hükümet yetkililerinin verdiği sözleri de hatırlatan Encu, “Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak’ diyenler anıttan bile korktular. İnsanlık suçunu simgeleyen bir anıttı. 34 yakınımızı andıran anıtı yıkmalarında ki amaç, Roboski’yi tamamen gündemden çıkarmak ve unutturmaktır. Adli ve idari soruşturmalarda, nasıl dosyalar kapatıldıysa, bu kez anıtın yıkılmasıyla unutturmaya çalışıyorlar. Roboski’ye tahammül edemiyorlar, hazmedemiyorlar. 5 yıldır var olan tutumlarının ve politikalarının bir başka boyutudur” şeklinde tepki gösterdi.

Özgür Paksoy - dihaber
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem 3 ay önce

Yok canim Recbciler yikdi, yani Recebin ceteleri yikdi,ehhhhh Kendilerinin öldürdügü insanlarinanisina Heykel yapilmis,Recayi afedremi???? yüzlerce Kürt mezarligini tahrib eden müslüman Receb ile ekibi bir zamanlar ellerinde Kuran doguyu gezerlerdi,simdide zülmün barbarligin efendisi olmuslar, ehhhh Receb pasa her seyi Allah icin yapiyormus,haydi Allahu ekber diyelim.