Hakan Fidan’ın çantasında ne var?

Merkel’in Türkiye ziyaretinden sonra MİT Müsteşarı Hakan Fidan istihbarat alanındaki işbirliği ile iki ülke arasında gerilime yol açan Türk ajanlar, ‘casus imamlar’ ve sığınmacı subaylar konularını görüşmek için Almanya'ya geliyor. Sürpriz ziyaretin tarihi açıklanmadı.

Hakan Fidan’ın çantasında ne var?

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Ankara ziyaretinin ardından bu kez MİT Müsteşarı Hakan Fidan Almanya’ya gelecek. Ziyarette istihbarat alanındaki işbirliğinin ele alınacağı, Fidan’ın Alman istihbarat teşkilatlarıyla masaya oturacağı belirtiliyor. 

BND Başkanı davet etti

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Hakan Fidan’ın ziyareti Almanya Federal Haberalma Teşkilatı (BND) Başkanı Dr. Bruno Kahl’ın davetiyle gerçekleşecek. Fidan’ın dış istihbarattan sorumlu BND’nin yanı sıra, iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen ile de bir araya gelmesi planlanıyor. 

Temaslar son zamanda yoğunlaştı

Diplomatik kaynaklar, iki ülkeyi yakından ilgilendiren güvenlik sorunları ve tehditler nedeniyle, son dönemde istihbarat ve güvenlik birimleri arasında temasların yoğunluk kazandığını belirtiyor. Geçen yıl içinde BND’nin bir önceki başkanı Gerhard Schindler’in Türkiye’yi ziyaret ettiği ancak bu temasların kamuoyundan gizli tutulduğu öğrenildi. 

Gündem epey yoğun

Fidan’ın Almanya ziyaretinde ise iki ülkenin istihbarat birimleri arasında yeni bir mekanizma oluşturulması, DAİŞ’le mücadele, PKK’ye karşı işbirliği ile iki ülke arasında gerilime yol açan "casus imamlar" meselesi ve ilticacı Türk subayların durumu önemli gündem maddelerini oluşturuyor. 

Fidan’ın planlanan Almanya ziyaretinin, Başbakan Angela Merkel’in 2 Şubat’ta Ankara’da yaptığı temasların ardından gerçekleştirilecek olması ise bu temasın önemini arttırdı. 

İki ülkenin öncelikleri farklı

Zira iki ülke güvenlik ile istihbarat alanında işbirliğini artırmak istiyor ancak öncelikleri ve talepleri farklı. Bu durum da iki ülke arasında son dönemlerde gerilimlere yol açıyor. 

Almanya DAİŞ’e karşı işbirliği istiyor

Almanya açısından DAİŞ ve yabancı savaşçılarla mücadele konularında Türkiye ile yakın işbirliği büyük önem taşıyor. Almanya’dan savaşmak için Suriye’ye gidenler ve buradan Almanya’ya dönenler, Berlin için büyük tehdit oluşturuyor. Berlin bu nedenle Türk makamlarıyla daha yakın işbirliği beklentisi içinde. Alınan bilgiye göre Alman gizli servisi BND ile Türk istihbarat teşkilatı MİT arasındaki ilişkileri istenilen seviyede bulmayan Almanya, ortak operasyonları da içeren yeni bir mekanizma tesis edilmesi için Fidan’dan talepte bulunacak. 

Türkiye’nin derdi Kürtler ile PKK

Türkiye ise Almanya’dan Erdoğan muhalifi Kürtler ile PKK’ye karşı işbirliğinin güçlendirilmesini istiyor. Fidan’ın PKK ile ilgili verilerin Türkiye’ye iletilmesi, örgütün faaliyetlerinin kısıtlanması ve iade taleplerini yeniden gündeme getireceği ifade ediliyor. 

Ankara YPG’nin görüntülerini istiyor

MİT Müsteşarı’nın ziyaretinde Suriye’deki istihbarat paylaşımı konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor. Türkiye ile Almanya arasında bu konuda da ihtilaf yaşanıyor. Türk devleti, İncirlik’i üs olarak kullanan Alman Tornado keşif uçaklarının Suriye özgülünde çektiği istihbarat görüntülerinin ham halini istiyor. Bunu da YPG’nin askeri hareketliliğini gözlemlemek ve bu konuda bilgi edinmek için talep ediyor. Bu talebe yanıt vermeyen Alman yetkililer ise yapılan anlaşmalar çerçevesinde görüntülerin sadece DAİŞ ile ilgili bölümlerini Türkiye’nin de bulunduğu "koalisyon ülkeleri"ne vermekle yükümlü olduklarını belirtiyor. 

Berlin Erdoğan’ın ajanlarından rahatsız

Fidan’ın son dönemde iki ülke arasında gerginliğe yol açan diğer konularda da Alman muhataplarıyla görüşeceği beklentisi hakim. Türkiye’nin Almanya’daki ajan faaliyetleri Alman kamuoyunda büyük tartışmalar yaratıyor. Türk istihbarat birimlerinin, Almanya’daki Türkiyeliler üzerinde nüfuz kurmaya çalıştığı, yaklaşık 6 bin kişinin Türk istihbaratı tarafından ajan olarak görevlendirildiği, Almanya’daki bazı dernekler üzerinden istihbarat faaliyetleri yürütüldüğü bilgileri tepkilere yol açmış, konu muhalefet partilerinin soru önergelerine konu olmuştu. 

Gergerlioğlu davası hafızalarda

Almanya’daki Erdoğan muhalifleri, Kürtler ve Gülen hareketine dair bilgi toplayan Türk ajanların yasadışı istihbarat faaliyetleri iki yıl önce yargıya da taşınmıştı. Kamuoyunda "Erdoğan’ın Almanya’daki ajanları" olarak bilinen Muhammed Taha Gergerlioğlu, Ahmet Duran Y. ve Göksel G. hakkında Türk istihbaratı için bilgi toplamak suçlamasıyla 2015 yılında Almanya’da dava açılmıştı. Fakat dava 13 Kasım 2015 tarihinde takipsizlikle sonuçlanmıştı. Yorumlarda "MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Almanya’daki vekili" olarak tanımlanan Gergerlioğlu’nun Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi pazarlıklar sonucu serbest bırakıldığı öne çıkmıştı. 

‘Casus imamlar’ tepki çekiyor

Son olarak ise Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) camilerinde görev yapan Türk imamların Diyanet’in talimatıyla Gülen hareketi mensupları hakkında Ankara’ya istihbarat geçmesi tepkilere yol açmıştı. 

Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen şu açıklamayı yapmıştı: "Bir taraftan Türkiye’deki gelişmelerden büyük endişe duyuyoruz. Diğer yandan, Türk azınlığa ya da Türk kökenli Alman vatandaşlarına yönelik nüfuz etme operasyonları olduğu görülen faaliyetlerden endişeliyiz. Almanya’da, Alman çıkarlarına karşı istihbarat faaliyeti niteliğinde operasyonların yürütülmesi gibi bir durumu kabul edemeyiz. Bu nedenle Türkiye gibi NATO müttefikimiz söz konusu olsa da buna karşı dururuz."

Federal Başsavcılığın soruşturma başlattığı "casus imamlar" ile ilgili gerilim Merkel’in Ankara ziyareti sonrasında farklı bir aşamaya taşınmış Diyanet’in bazı imamların Almanya’daki görevlerine son vererek Türkiye’ye çağırdığı duyurulmuştu. 

Gülen’in Almanya’daki faaliyetleri

Türk tarafının Berlin’den beklentisi ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardındaki güç olarak lanse ettiği Fethullah Gülen hareketinin Alman iç istihbarat teşkilatı tarafından izlemeye alınması, Türkiye’de haklarında dava açılmış olan ve yakalama kararı bulunanların iade edilmesi. 

Sığınmacı subaylar krizi masada olacak

NATO birliklerinde görev yapan ve 15 Temmuz ardından TSK’de başlatılan tasfiye yüzünden Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan yaklaşık 40 Türk subayının durumunun da ziyarette gündeme gelmesi bekleniyor. Zira Türk hükümeti, subayları Gülen hareketine mensup olmakla suçlayarak, iade edilmelerini talep ediyor. Ancak Alman hükümeti buna yanaşmıyor. 

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Ankara'nın iltica etmek isteyen Türk subaylarının başvurularının değerlendirilmemesi yönündeki talebini reddederek bu konuda kararı Federal Göç ve Uyum Dairesi’nin vereceğini söylemişti.

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.