HAYIR İSYANKÂR EVET TESLİMİYETÇİDİR!

Muazzez Uslu

HAYIR İSYANKÂR EVET TESLİMİYETÇİDİR!

Bilindiği üzere bugünlerin en çok dillere pelesenk olan kelimesi hayır. Elbette hayır demek için çok nedeni olanların; kazıklananların, aşağılananların, tahammülsüzlerin, işini kaybedenlerin, iş bulamayanların, her türlü namusun günah keçisi ve yobaz anlayışın kurbanı kadınların, giydikleri kıyafetlerden dolayı sokaklarda tekmelenen genç kadınların, masum çocuklara yapılan istismarları midesi kaldırmayanların, oğullarının bir hiç uğruna öldüğüne inanan anaların, öfkeli öğrencilerin, köprü, yol, bina, rant adına sürekli katledilen habitatın hesabını soran çevre duyarlılarının, işinden atılan öğretmenlerin, her türlü ekonomik talebi ellerinden alınan ve de geçim sıkıntısı yaşayan işçilerin, toplum içinde itilmiş ve yalnızlaştırılmış ''ötekilerin'' her türlü itiraz ve muhalefet hakları ellerinden alınanların hayır diyeceklerini düşünüyoruz

Evet teslimiyetçidir, koşulsuz önlerine konulanları kabul eden, iktidardan çıkarı olanların dışında bir de onlara sunulan çarpıtılmış gerçekliği sorgulama yetisinden mahrum bilinçsiz kitle var. Diğer taraftan Kemalist sistem ile hesapları olan, geçmişin acısını unutmayanlar var. Biz olalım, bir olalım da ne olursa olsun diyen elitlerce aşağılanmış dindar muhafazakar kesim var ki bunlar koşulsuz evet diyecekler.

Ayrıca boykot edeceğinden kuşku duyulan hdp'ye boykotun evet anlamına geleceğini söyleyen kızgın hayırcılar.''seni başkan yaptırmayacağız'' sözünün arkasında durulmasını isteyenler vs.

HDP Türkiye partisi olacağın söylemişti, zannediyorum bu tavrını sürdürür. Zira tam da bir eşiğin aşılması sırasında olan şu zamanda hayır önemli. O faşizan eşik aşılmaz ise kötülükten payını herkes alacak bu ayrı bir mesele... Diğer taraftan ''İmralı'dan dışarıya direktif mi veriliyormuş, o yüzden ''evet mi demeleri gerekiyormuş'' bunlar dedikodu. Kürt ve Türk halkını (özellikle de Kürd Halkını) sürekli aldatmış bir iktidarın sözüne ne kadar güvenileceği de ayrı bir soru.

Şimdi referanduma kilitlenmiş bir durumdayız, şurada 2 aylık bir süre kaldı. Gerçi o süre içinde İktidar OHALİ'de arkasına alarak her türlü terör estirip, sindirme ve korkutma politikalına başlarsa, hileler hurdalara başvurursa kuşkularımızı diri tutacak. Çünkü bunları geçen seçimlerde yaşadık.

Normal bir referandum olursa beklentim sandıktan hayır çıkacağıdır. Çünkü, Yukarıda saydığım gerekçelerden dolayı sokakta, medyada, basında seslendirilemeyen itirazların ve muhalefetin bir zarfın içinde sandığa HAYIR diye düşeceğini umuyorum. İnanıyorum ki bu toplumda sinmiş ve siperde bekleyen bir çok bilenmiş ve öfkeli bir kitle var. Ve tek adamın seçilmesinden sonra kaybedecekleri çok şeyler olduğunu bilenlerin ellerindeki tek atımlık barutun hayır olduğunu bildikleridir. Ayrıca iktidarın ''bu yollarda beraber ıslandıkları''nın bir kısım ile de çıkara giden yolları ayrıldı. İçinde besledikleri kurtları var onların da hayır demesi mümkündür.

Peki Hayır kazandığında her şey güllük gülistanlık mı olacak? Hayır! Gene ezilen ezilecek, gene sermayenin hükmü sürecek, gene erkek egemenlik sürecek, gene Kürd halkı şiddet görecek...

Kısacası gene hırpalanmaya devam edeceğiz ama yukarıda söylediği gibi bir eşik meselesi bu. Ümüğümüzü sıkarak artık nefes alma hakkımızı da elimizden alanlara karşı, nefes alabilmek için hayır demeliyiz. Hayır'ın kazanması ''sürü'' olarak nitelenen halkın kendini bulması için ve birbirine güvenmesi için bir moral motivasyonu olacak. Hayır'ın kazanması ayrıca bir egemen zorbalığın moralini bozacak..

Sonuç olarak hayır diyen kim olursa olsun önemli bir eşiği geçmekte etkisi olacaktır. Hele o eşik bir geçilsin, sonra herkes kendi yoluna...

31.01.2017

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.