Hayır’a devlet operasyonu

Referandumda ‘Hayır’ oyu vereceklerini açıklayan DTK ve HDK bileşenlerine yönelik baskı, gözaltı ve tutuklama arttı. Son iki günde yüzlerce kişi gözaltına alındı, kampanyayı sürdürme alanı daraltıldı.

Hayır’a devlet operasyonu

Gözaltı operasyonları için düğmeye basılırken  baskının daha da yoğunlaştırılacağı bekleniyor. İstanbul, Adana, Antep, Antalya, Mersin, İzmir, Kocaeli, Bursa, Edirne, Bingöl, Dersim, Malatya, Siirt, Hakkari, Urfa, Amed ve Batman’da sabah saatlerinde çok sayıda eve düzenlenen baskında aralarında HDP, DBP, HDK, TJA, Eğitim Sen, ESP ve SYKP üye ile yöneticilerinin bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Alibeyköy’deki polis baskınında bir kişi ayağından vuruldu. 

HDP ve CHP milletvekillerine şiddet uygulanarak, bütün kural ve temayüller ayaklar altına alınarak Meclis’ten 10 günlük süre içerisinde geçirilen ancak ardından 20 günü aşkın bir süre Meclis’te ve Cumhurbaşkanlığı’nda bekletilen Anayasa tasarısının onaylanarak Resmi Gazete’de yayınlanması ile referandum süreci de resmi olarak başladı. Uzun bir süredir iç ve dış siyaset, bu düzenleme kapsamında dizayn edilmeye çalışılıyor. Ancak iktidar partisi ve kendisiyle referandum çalışmasını yürüteceğini ilan ettiği Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ideolojik tahakkümün kabullendikleri küçük ortakları MHP gelişmelerden hoşnut değil. En son Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkelerine yapacağı ziyaret öncesi havaalanında yaptığı açıklamada bu memnuniyetsizliğini dile getirdi. 

Anketler onları üzüyor

Erdoğan, anket sonuçlarının istedikleri gibi olmadığını kabul ettikten sonra buna müdahale edeceklerine işaret eden kimi değerlendirmeler yaptı. Erdoğan, “Bazı anketler gelmiyor dersem o da yalan olur ama asıl anketlerin bize akışı araziye çıkışla beraber daha da yoğunlaşacaktır. Şu anda ben halkımızın Cumhurbaşkanlığı sistemini tam olarak anlama dönemine geldiğine ihtimal vermiyorum” sözleriyle hassasiyetini dile getirmişti. 

Halkı tam olarak anlasın!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Cumhurbaşkanlığı sistemini tam olarak anlayamadıklarını” dile getirdiği halkın nasıl ikna edileceğine ilişkin kimi ipuçları da ortaya çıktı. Bir yandan iktidar bütün kanalları kullanarak, toplumu “Hayırcılar kötü, terörist, bölücü o yüzden ‘Evet’ deyin” gibi doğrudan ‘Evet’in faziletlerini ve olumluluklarını anlatmak yerine ‘Hayır’cıları kötüleyerek kampanya yürütürken, öte yandan ‘Hayır’ diyen kesimlere yönelik baskı ve yönelimlerde yoğunlaştırıldı. 

Kesintisiz baskı ve tasfiye

15 Temmuz sonrası kurgulanan bu süreçte muhalif olan kim varsa devletten ayıklandı. Yüz binlerce memur, binlerce akademisyen ihraç edildi ya da görevden alındı. En son çıkarılan KHK ile akademi vasfının kapısına da kilit vurulmuş oldu. Yüzden fazla tutuklu gazeteci olmasına, muhalif medya büyük oranda susturulmasına rağmen ‘Hayır’ dediğini açıklayan gazeteciler bir bir işten çıkarılıyor. Üstelik eski futbolcuların bir birlerine pas atarak ‘Evet’ kampanyasını açık bir şekilde yürütmesine rağmen. 

Operasyonlar hızlandı

Bütün bunlarla birlikte referandumun kaderini belirleyecek olan Kürt oylarına ilişkin de hükümet çalışmalarını yoğunlaştırdı. Kürt siyasetinin belediye başkanı, milletvekili, parti başkanları dahil neredeyse bütün dinamiklerini rehin alan devlet, şimdi geride bu kampanyayı yürütme ihtimali olan herkesi daha yoğun bir operasyonla sindirmeye çalışıyor. Dün sabaha karşı Kuzey Kürdistan ve Türkiye genelinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP, DBP, HDK, TJA, Eğitim Sen, ESP ve SYKP üye ile yöneticilerinin bulunduğu 300’den fazla kişi gözaltına alındı. Operasyonun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sistem tam olarak anlaşılmıyor, anket sonuçları değişecek” açıklamalarından ve halkı ikna edecekleri beyanlarından sonra gelmesi dikkat çekti. 

1 Kasım öncesi model

Toplumun 7 Haziran seçimlerinden sonra 1 Kasım’da devreye sokulan “Şiddet ile ikna edilerek tercihinin değiştirilmesini” referans alan iktidar, bu baskıyı da referandum süreci yaklaştıkça yoğunlaştıracak. 

Ayrıca Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Şubat-Mart aylarında terörü bitireceğiz” şeklindeki sözleri de referandum takvimine yönelik yapılan bir açıklama olarak nitelendiriliyor. Gelişmelerin de güçlendirdiği bu yorum aynı zamanda son dönemlerde artan operasyonlara, 2009 yılındaki yerel seçimlerden sonra Kürt siyasetinin aldığı başarı sonrasında KCK operasyonlarının başlatılmış olmasına dayanıyor. En son İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan saldırı sonrasında yine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile Türkiye genelinde bine yakın kişi gözaltına alınmış bir kısmı da şiddet görmüştü. 

İşte son kırımın detayları

İstanbul’un birçok ilçesinde sabah saatlerinde eş zamanlı olarak ev baskınları düzenlendi. Hükümete yakın medya tarafından servis edilen haberlerde 70 kişinin gözaltına alındığı 34 kişi içinde yakalama kararı bulunduğu belirtildi. Ev ve işyeri baskınları dün öğleden sonra da devam ediyordu. Gözaltına alınanlar arasında Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Eğitim Sen üye ile yöneticileri yer alıyor. 

İstanbul’daki ev baskınlarında Alibeyköy’de polis Deniz Erden (40) isimli yurttaşı ayağından vurdu. Erden’in avukatı Şükriye Erden, gece eve baskın yapan polislerin kapıyı tekmelediklerini, Erden’in ise “Kim o” diye seslendiğini ve polislerin buna karşı ses çıkarmadığını söyledi. Erden, müvekkili Deniz Erden’in kapıyı çalanların hırsız olduğunu varsayması üzerine eline demir bir çubuk alarak kapıyı açtığı sırada polislerin ateş ederek ayağından vurduğunu söyledi. Av. Erden, müvekkili Deniz Erden’in vurulduğu sırada evde hamile olan eşinin de bulunduğunu söyledi. Deniz Erden’in nereye götürüldüğü öğrenilmedi. 

Antep’te onlarca gözaltı

Gözaltı operasyonlarının bir diğer adresi olan Antep ve ilçelerinde sabaha karşı ev baskınları yapıldı. HDP yöneticilerinin evlerinde yapılan aramaların ardından aralarında HDP eski İl Eşbaşkanı Atiye Okay’ın bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı. “Örgüt üyesi olma” iddiasıyla gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şunlar: Diyar Kazak, Ahmet Satılmış, Talat Yılmazsoy, Eyüp Şahman, Mehmet Aslan, Mahmut Şîmşek, Hasan Erkan. Nizip ilçesinden DBP İlçe Eşbaşkanı Yusuf Guler ile Qasim Çelîk, Mehmet Bayar, Edîbe Şahîn, Hatîce Karaca, Fadil Karaca, Mehmet Polat. İslahiye ilçesinden Remzî Şahîn, Abdullah Demîr Sayman, Eyüp Durdu, Bora Öztürk, Mehmet Çalişkan, Arîf Dagistan ve Bekîr Yildirim.

İzmir’de 50’ye yakın

İzmir’in Menemen, Menderes, Urla, Bayındır ve Torbalı ilçeleri ile kent merkezinde sabah saatlerinde 50 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Evler didik didik arandıktan sonra adreslerde bulunan bilgisayar ve birçok eşyaya el konuldu. Operasyon sonrası aralarında SYKP, ESP ve HDP yöneticilerinin de bulunduğu en az 50 kişi gözaltına alındı. Gözaltılara Barış Bloku’nun yaptığı eylemler, kadın örgütlerinin kadına yönelik şiddete karşı gerçekleştirdiği eylem ve sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımların gerekçe gösterildiği öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri netleşenler şunlar: SYKP il yöneticisi Furkan Ege, HDP Torbalı ilçe Eşbaşkanı Gülcan Kızıldağ, TJA aktivisti Maile Arıç, SDGF MYK üyesi Gözde Sivaslıoğlu, HDP üyeleri, Kamuran Çakırca, Hüsnü Koyuncu, Suphi Kahraman, Veysel Güven, Deniz Gül, Necmettin Ertaş, Ramazan Ceylan, Hüseyin Ünsal, İlyas Aras, Halit Polat, İhsan İpekli ve Mehmet Kodaman. 

Bingöl’de 15 gözaltı

Bingöl ve ilçelerinde sabah saatlerinde eşzamanlı yapılan operasyonlarda 15 kişi gözaltına alındı. Ev aramalarının ardından haklarında gözaltı kararı bulunan DBP PM Üyesi Adnan Sarı, Bingöl Belediyesi DBP’li Encümeni Cihat Yıldırım, İl Genel Meclis Üyesi Aydın Kaya, DBP eski İl Başkanı Niyazi Azak, HDP milletvekili adayı Hilal Çakabay, DBP’li İlhan Çakabay, Özkan Kılıç, Orhan Kemali Erboğa, Edip Kaynar ile Selim Baluken gözaltına alındı. Solhan ilçesinde Metin Çelik, Karlıova ilçesinde ise Muhammed Hamdioğlu, Ceblis Karabağ, Halit Karabağ adlı yurttaşlar gözaltına alındı. 

Mardin’de yasakla birlikte

Mardin’in Ömerli, Artuklu ve Nusaybin ilçelerinin kırsal mahallelerinde önceki sabah ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından birçok eve yapılan baskında onlarca kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: Nusaybin’e bağlı Akarsu köyünde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe eşbaşkanı Sidar Ayhan ile Kazım Demir, Ahmet Öztürk, Hamit Aydın, Ahmet Tunç, Mükliye Demir, Recep Akcan, İlkadım köyünden, İsmet Aydın, Şükrü Aydın, Aslan Tayboğa, Mahmut Akın, Sinan Akın, Yusuf Akın, Cesur Aydın, Selim Tan, Büyükkardeş köyünde, Ahmet Yılmaz, Şeyhmus Yılmaz, Hüseyin Yılmaz, Ekrem Alturul, Mehmet Nuri Olgun, Yavru köyünde Nedim Ortaç ve Suriye uyruklu olduğu öğrenilen bir kişi. Kuruköyde gözaltına alınan 10 yurttaşın isimleri belirlenemezken, gözaltına alınanlar arasında çocukların da bulunduğu belirtildi. Yasak, dün kaldırıldı.

Dersim’de eski eşbaşkan

Dersim’de yapılan ev baskınlarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski İl Eşbaşkanı Gülseven Yıldız, eski yöneticisi Necla Kılıç; Nazimiye ilçesinde ise DBP’li encümen Selvi Güneri gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Malatya’da 10 kişi

Malatya’da yapılan ev baskınların da ise aralarında DBP ve HDP’li yöneticilerin de olduğu 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şunlar: Beyaz Adıyaman, Suna Gedik, Hayri İnan, Abidin Çıplak, Besime Cebe, Mustafa Remzi Aydın ve Süleyman Aktaş.

KURDÎ-DER’den DİSK’e kadar

Siirt merkezde de sabah saatlerinde eş zamanlı ev baskınları düzenlendi. Baskınlarda gözaltına alınanlardan arasında şunlar da var: KURDÎ-DER Şube Başkanı Eyüp Ongur, KURDÎ-DER Yöneticisi Vedat Nas, DİSK Genel İş Temsilcisi Halit Kaçar, MKM çalışanı Abdullah Yorulmaz, DBP Kurtalan İlçe Yöneticisi Ali İhsan Eviz, HDP Kurtalan eski İlçe Yöneticisi Zübeyir Yoltay, HDP Kurtalan eski İlçe Yöneticisi Nadire Uçar, HDP Kurtalan İlçe Eşbaşkanı Esmer Baran ile Uğur Eren, Şükrü Bark ve Halil Timurtaş isimli yurttaşlar.

Hakkari İl Eşbaşkanı da

Hakkari’de de sabah saatlerinde eş zamanlı ev baskınları yapıldı. Yapılan aramaları ardından HDP İl Eşbaşkanı Sefer Berk, DBP eski PM Üyesi Mehmet Sıddık Akış, Belediye eski Başkan Yardımcısı Mikail Erdal, Arafat Özek ve Sevda Gündüz gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, İl Emniyet Müdürlüğü götürüldü. 

Mersin’de muhtarlar da var

Mersin’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP’liler ile kayyum atanan Akdeniz Belediye çalışanlarının yanı sıra mahalle muhtarlarının da olduğu onlarca kişi gözaltına alındı. 2 Şubat’tan bu yana gözaltına alınanların sayısı 100’ün üzerine çıktı. Gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü ve Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi. 

Adana’da 30’u buldu

Adana’da sabah saatlerinde yapılan operasyonda ise 30 kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda kişi hakkında ise gözaltı kararın bulunduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: HDP Adana İl Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz, HDP Seyhan İlçe Eşbaşkanı Suzan Kılıç, Barış Annesi Ferize Kılıç, eski Adana Rojava Derneği Temsilcisi Ferdi Turan Sönmez, üniversitesi öğrencileri Halil İbrahim Bozan, Mehmet Reşit Toyğun, Zahide Özgen ve Emine Oruç.

Urfa’da yine 30 kişi

Urfa’da da aynı gerekçe ile kent merkezi ve ilçelerinde yapılan operasyonlarda 30 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Mehmet Toprak, Serdar Fırathan, İbrahim Halil Şeker, İslim Demir, Behçet Öcalan, Hasan Demir. Viranşehir ilçesinden Emine Çetiner, Aziz İnan ve Mehmet Nezir Vural. 

Amed’de jandarma aldı

Amed’in Bismil ilçesinde sabah erken saatlerde Kazancılar (Heciya Kurda) köyüne düzenlenen ev baskınlarında 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında DBP eski yöneticilerinin de bulunduğu öğrenildi. Gözaltı gerekçesi bilinmeyen 16 kişi, İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. 

Batman’da DBP yöneticisi

Batman’da DBP İl Yöneticisi Ramazan Acet, sabah saatlerinde evine yapılan baskında gözaltına alındı. Gözaltı sayısının artabileceği belirtiliyordu. 

Antalya’da 12 kişi

Antalya’da da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilen 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 

Kocaeli, Bursa ve Edirne

Kocaeli’de sabah saatlerinde evlere yapılan baskınlarda kent merkezinde 2, Dilovası’dan ise 7 HDP’li gözaltına alındı. 

Bursa’da yapılan ev baskınlarında kent merkezinde 19, İnegöl ilçesinde 6, Gemlik ilçesinde ise 1 kişi gözaltına alındı. 

Edirne’de ise 1 kişi gözaltına alındı.  Y. özgür politika

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.