Öne Çıkanlar KANDIL BATMAN TSK CHP SINCAR

Bu haber kez okundu.

İHD'den 'OHAL'i kaldırın' talebi
OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına tepki gösteren İnsan Hakları Derneği şubeleri, artan hak ihlallerine dikkat çekerek, OHAL'in kaldırılmasını talep etti. 

İSTANBUL 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Olağanüstü Hal'in (OHAL) kaldırıması için Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Savaş ve zulme karşı, barış ve direniş" pakartı açıldı. Açıklamayı Şube Sekreteri Ayşe Panuş yaptı. 

İHD olarak, darbe teşebbüsünde bulunanların, işledikleri suçlar nedeniyle, insan hakları hukuku ilkeleri dâhilinde, soruşturulmaları, kovuşturulmaları ve yargılanmalarını doğal karşıladıklarını söyleyen Panuş, "Darbe teşebbüsü bastırılmış ve tüm toplum kesimleri darbeye karşı çıktı. Darbeciler ve arkasındaki örgütle mücadele etmek için OHAL çıkarılmasına gerek yok. Çünkü, TBMM'de grubu bulanan tüm partiler bu konuda hükümete yardım edeceklerini açıklamışlardı. Ancak, buna rağmen OHAL ilan edilmesi bir karşı darbe pratiğine dönüşmüş ve toplumsal muhalefet bir bütün olarak baskı altına alınmıştır. Nitekim, OHAL ilanı sonrası çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile OHAL İlanını gerekli kılan konuları tamamen aşan uygulamalar yaşanmış ve yaşanmaktadır. Anayasa'nın 15.maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 15 ve Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nin 4.maddesindeki yükümlülüklerin azaltılması ile ilgili hükümleri aşan bu uygulamalar, pek çok insan hak ve özgürlüklerinin ihlali sonucunu doğurmuştur" diye konuştu. 

Şimdiye kadar çıkarılan12 KHK'nin konu bakımından darbe ile ve süre bakımından OHAL süresi ile sınırlı olmayan, kalıcı hukuksal düzenlemeler içerdiğini belirten Panuş, "Bu KHK'lerle kamu görevinden savunma ve etkili yargı hakkı tanınmadan haksızca çıkarılan binlerce insan adeta 'Medeni Ölü' haline getirilerek sosyal infaza tabi tutulmuştur" dedi. 

Türkiye'nin "OHAL yasaklar rejimi"ne dönüştügünü dile getiren Panuş, "Oysa Türkiye'nin ihtiyacı, özgürlükler rejimidir, demokrasidir, insan hakları ve özgürlüklerinin tanınma kullanılması, korunması ve geliştirilmesidir" dedi. Şu anda uygulanmakta olan OHAL'in demokratik tarzda olmadığını söyleyen Panuş, "Despotizme yönelik tarzda olduğuna yeniden yapılandırılmak istenmektedir. Anayasa değişiklikleri de bu nedenle ve yaşadığımız OHAL rejimi şartlarında gündeme getirilmektedir" diye konuştu. Panuş, son olarak OHAL'in kaldırılmasını talep etti. 

İZMİR 

İHD İzmir Şubesi, OHAL’in 3 ay süre ile uzatılmasına ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İHD İzmir Şube Başkanı Ali Aydın, “OHAL ilan edilmesi bir karşı darbe pratiğine dönüşmüş ve toplumsal muhalefet bir bütün olarak baskı altına alınmıştır” dedi. 

15 Temmuz sonrasında gözaltında ve cezaevlerinde 20 civarında insan yaşamını yitirdiğini söyleyen Aydın, “Çok sayıda insan işkence ve onur kırıcı muameleye tabi tutuldu. 41 bin kişi tutuklandı, kamuda 122 bin kişi hakkında işlem başlatıldı, 87 bin kişi ihraç edildi, 35 bin kişi açığa alındı,177 medya kuruluşu kapatıldı, 10 bine yakın yakın gazeteci ve medya çalışanı işsiz kaldı, 144 gazeteci tutuklandı. 53 belediyeye kayyum atandı. HDP eş başkanları dâhil 12 milletvekili, binlerce il ve ilçe yönetici ve üyesi tutuklandı. 3 bin 750 sosyal medya kullanıcısı hakkında adli işlem yapıldı, 1656’ kişi tutuklandı, 10 bin kişinin dosyası da inceleniyor. Bankalara, fabrikalara, çeşitli şirketlere el kondu. 1500’den fazla dernek, 15 üniversite, çok sayıda sendika kapatıldı” dedi.

OHAL’e karşı olduklarını belirten Aydın, şöyle devam etti: “Türkiye’nin ihtiyacı barıştır. Barış ve demokrasi politikaları ve uygulamasıdır. OHAL kaldırılmalıdır. Şu anda uygulanmakta olan OHAL rejiminde, devlet, demokratik tarzda değil despotizme yönelik tarzda yeniden yapılandırılmak istenmektedir. Anayasa değişiklikleri de bu nedenle ve yaşadığımız OHAL rejimi şartlarında gündeme getirilmektedir. OHAL’e hayır! OHAL kaldırılmalıdır.”

ADANA 

İHD Adana Şubesi, “OHAL’e hayır, OHAL kaldırılsın” talebiyle dernek binasında basın toplantısı düzenledi. İHD Üyesi Avukat Yasemin Dora Şeker, OHAL sürecinde mevzuat yoluyla ve uygulamada yaşam hakkı ve işkence yasağı ile kişi özgürlüğü ve güvenliği haklarıyla birlikte birçok hakkın ihlal edildiğini dile getirdi. 

OHAL sürecinde gözaltında ve cezaevlerinde 20 civarında kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Şeker, aralarında HDP Eş Genel Başkanlarının da olduğu 11'i milletvekili 41 bin kişinin tutuklandığını ve çok sayıda kişinin kötü muameleye ve işkenceye maruz kaldığını söyledi. İHD olarak OHAL’e karşı olduklarını ve OHAL’in hukuksuzluk olduğunu kaydeden Şeker, “OHAL yasaklar rejimine dönüş demektir” dedi. OHAL’in savaş politikasının uygulaması olduğunu söyleyen Şeker, Türkiye'nin barışa ihtiyacı olduğunu dile getirdi. 

Şeker, “OHAL kaldırılmalıdır. Türkiye'nin, Türkiye toplumun ihtiyacı, barış ve demokrasi talebinin vücut bulacağı bir demokratik rejimdir. Şu anda uygulanmakta olan OHAL rejiminde devlet, demokratik tarzda değil despotizme yönelik bir tarzda yeniden yapılandırılmak istenmektedir. Anayasa değişiklikleri de bu nedenle ve yaşadığımız OHAL rejimi şartlarında gündeme getirilmektedir. OHAL’e hayır. OHAL kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.

DİYARBAKIR 

OHAL’in kaldırılması için İHD Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi. İHD Bölge Temsilcisi Abdülselam İnceören, İHD olarak OHAL’in karşısında olduklarını bir an önce kaldırılmasını istediklerini söyledi. OHAL’in hukuksuzluk ve keyfilik olduğunu belirten İnceören, OHAL’in yasaklar rejimine dönüştüğünü ve kabul edilemez bir durama geldiğine dikkat çekti. İnceören, “Şu an uygulanmakta olan OHAL rejiminde devlet, demokratik tarzda değil despotizm tarzda yeniden yapılandırılmak isteniyor. Anayasa değişikliği de bu nedenle ve yaşadığımız OHAL rejimi şartlarında gündeme getirilmektedir. Bu durumu kabul etmiyoruz” diye konuştu.

DERSİM

İHD Dersim Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına dernek yöneticileri katıldı. İHD Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, OHAL ile birlikte cezaevi ve gözaltı 20 insanın yaşamını yitirdiğini, çok sayıda insanın işkenceye uğradığını, 41 bin kişinin tutuklandığını söyledi. OHAL süresi boyunca 122 bin kişi hakkında işlem başlatıldığı, 87 bin kişinin ihraç edildiğini, 177 medya kuruluşunun kapatıldığını, 144 gazetecinin tutuklandığını, 54 belediyeye kayyum atandığını, HDP’li vekilin tutuklandığı söyleyen Solmaz, Türkiye ve bölgede bir an önce barışın sağlanması ve OHAL’in kaldırılması gerektiğini dile getirdi. 

BATMAN

İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi de hazırlanan basın metni paylaşarak, OHAL’in bir an önce kaldırılması istendi. 
 
Loading...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.