Kayyumlara da başkanlığı da 'Hayır'

DİYARBAKIR - DBP’li belediyelere atanan kayyumların ilk işi kadın kurumlarının kapısına kilit vurmak olurken, Diyarbakır'ın Ergani Belediyesi Kadın Merkezi’nde çalışan kadınlar, tüm engelleme ve baskılara rağmen çalışmalarını sürdürüyor. Kadın Merkezi çalışanları, “Biz kadınlar kayyuma da başkanlığı da 'Hayır' diyoruz” dedi.

Kayyumlara da başkanlığı da 'Hayır'
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine İçişleri Bakanlığı talimatıyla kayyum atanırken, birçok belediyenin de yetkileri kaymakamlıklara bağlanarak fiili kayyum atandı. Belediyelerde kayyumların ilk icraatları kadın çalışmalarını durdurmak, kadın kurumlarını kapatmak ya da kadın birimlerine erkekleri atamak oldu.

‘KADINLAR ENGEL TANIMIYOR’

Diyarbakır Valiliği yetkileri ellinden alınıp kaymakamlığı bağlanan Ergani Belediyesi, tüm engellemelere rağmen Kadın Politikaları Müdürlüğü bünyesinde çalışma yürüten Kadın Merkezi, kadına dair çalışmalarını sürdürerek, çok önemli işlere imza attı. Hükümetin kadını hedef alan politikalarının kendilerini yıldırmayacağını anlatan Ergani Kadın Merkezi çalışanları, çalışmalarına engellemelere rağmen devam edeceklerini vurguladı. Kadınlar, yeni Anayasa değişikliğinin tek adam rejimi getireceğini, kadına dair de hiçbir şey içermediği için referandumda “Hayır” diyeceklerini söyledi.

Ergani Kadın Merkezi’nde tüm zorluklara rağmen 4 kadın çalışmakta. Son dönem çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile de Kadın Politikaları Müdürü ve Kadın Merkezi’nin sosyoloğu ihraç edildi. Ergani Belediyesi Eşbaşkanı Aygün Taşkın bir yılı aşkındır tutuklu bulunuyor. Kadınlar ise her şeye rağmen Ergani’deki kadınların sorunlarıyla ilgilenip, çözüm arayışlarını sürdürüyor.

Ergani’de 4 arkadaşı ile kadınlar için ilçede çalışmalar yürüttüklerini anlatan Kadın Merkezi çalışanı Fatma Tunç, Ergani’nin sosyolojik yapısını verilerle ortaya koymak için birçok anket çalışması yaptığını ifade etti. Yaptıkları çalışmaları özetleyen Tunç sözlerini şöyle sürdürdü: “Ergani merkeze bağlı 12 mahalle ve köylerde 20 soruluk bir anket çalışması yürüttük. Kadının, kendisine yönelik şiddettin yoğun olduğu, ekonomik özgürlüğünün ise olmadığı için şiddete katlanmak zorunda kaldığı gerçeği ön plana çıktı. Kadınların ihtiyaçlarını karşılamayı hedefledik. Kadın istihdamı üzerine çalışmalar yürütüp bu konuda kadınları bilinçlendirmeyi önümüze koyduk. Bu kapsamda el sanatları atölyesi açtık.” diye konuştu.

‘SATTIKLARIYLA EVİNİ GEÇİNDİREN KADINLAR VARDI’

Erganili kadınların temel ihtiyaçlarından birinin kadın istihdamı olduğunu söyleyen Tunç, Aralık ayında belediye yetkilerinin tümünün kaymakamlığa devredilmesiyle çalışmalarının nerdeyse durma noktasına getirildiğini söyledi. Tunç “Atölyede biz üretiyorduk. Ürettiklerimizi istasyon parkında satarak kadınlara istihdam sağlamaya çalıştık. Burada sattıklarıyla evini geçindiren kadınlar vardı. Atölyeden bir gün fabrika kurmayı hedefliyorduk. Yetkiler kaymakamlığa devredilince atölyemiz kapatıldı. Bizler vazgeçmedik şuanda da esnaf kadınlarla ilgili bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

‘KAYYUM KADINLA TOPLUMU HEDEFLİYOR’

Atanan kayyumların yönelimlerinin öncelikle kadın çalışmalarını durdurmak olduğunu söyleyen Tunç, “Kadınlar toplumun öncüleridir. Yapı taşını oluştururlar. Toplumu büyütme değiştirip dönüştürme gibi bir güçleri var. Kayyumlar, kadınla toplumu hedefliyor aslında. Şuan Fili bir kayyum süreci var. Kayyum tamamen atanırsa biz bağımsız olarak kadın çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu konuda çok kararlıyız” diye ekledi.

‘HAYIR ÇIKACAĞINA İNANIYORUM’

Referandumda hayır diyeceklerini ve bunun için çok sebepleri olduğunu ifade eden Tunç, “Referandumda hayır diyeceğim. Bunun için çok sebebim var. Büyük bir kesiminde hayır diyeceğini düşünüyorum. Toplumda kırılmalar oldu bölünmeler oldu ve herkes çok yıldı. Bu kaosun son bulması açısından hayır çıkacağına inanıyorum. Kapı kapı dolaşıp hayırı örgütleyeceğiz. Tüm kadınları hem hayır demeye hem de bizimle çalışmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

‘HÜKÜMETİN KADINI HEDEF ALAN POLİTİKALARI BİZİ YILDIRAMAZ’

Kadın alanında 4 yıldır çalışma yürüttüğünü söyleyen Kadın Merkezi çalışanı Şehnaz Kaymak, belediye eşbaşkanlarının yetkilerinin kaymakamlığa devredilmesiyle Kadın Politikalar Müdürlüğü görevini yürüten Neval Kayacan ve kadın merkezi sosyoloğu Tülay Bingöl’ün görevlerinden ihraç edilmelerini hatırlattı. Kaynak, “Kadın politikalar müdürümüz ve kadın merkezimizin sosyoloğu görevlerinden ihraç edildiler. Hükümetin kadını hedef alan politikaları bizi yıldırmıyor çalışmalarımıza devam ediyoruz. Belediye eş başkanımız tutuklu. Kayyumlar atansa da bizler ihraçta edilsek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tekrar kendi kurumlarımızı kurarak devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Atanan kayyumların halkın iradesine dokunacak boyutlara geldiğini vurgulayan Kaymak, “Yetkiler kaymakamlığa devredildiğinden beri bizlerde çok bağımsız çalışamıyoruz. Kadına yönelik şiddet ve istihdam konuları üzerinde çalışıyoruz. Fiili kayyum atanır atanmaz kadın merkezi çalışmalarımızı nerdeyse durdurdu ”dedi.

‘ŞİDDET ORTAMINDAN EN ÇOK KADINLAR ETKİLENİYOR’

Mevcut siyasal ortamın toplumu da etkilediğini belirten Kaymak, şiddet ortamı arttıkça Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Ergani’de de kadın intiharlarının çoğaldığına dikkat çekti. Kaymak, “Kadın intiharları politiktir. Siyasal ortam toplumun tüm hücrelerine etki ediyor. Şiddet ortamından en çok kadınlar etkileniyor. Bu durum kadınları intihara zorluyor. Çalışmalarımızın engellenmesi demek intiharların, şiddetin desteklenmesi demektir” diye konuştu.

‘TEK ADAM REJİMİNE HAYIR DİYENLERDENİM’

Yeni hazırlanan anayasanın halkı yönetime dahil etmek yada toplumu demokratikleştirmek gibi bir derdi olmadığını söyleyen Kaymak, “Son süreçte yapılan başkanlık tartışmaları ile tek adam rejimine geçildi. Başkanlık sistemi adı altında getirilmek istenen tekçi zihniyetle dönüşü olmayan bir yola girebiliriz” diye ifade ederek tüm Türkiye halklarının bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurguladı. Kaymak, “her şey için geç olmadan tüm halkların daha direngen olması lazım. Tek adam rejimine hayır diyenlerdenim. Kayyuma da hayır dedik, referandumda da hayır diyeceğiz. Tüm Türkiye halklarının da bu duyarlılıkla yaklaşmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Ayşe Güney - dihaber
 
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.