'KDP ulusal birlik çağrılarına olumlu cevap vermeli'

İSTANBUL - Kürt ulusal birliğinin toplumda önemli bir karşılık bulduğunu belirten Kürt yazar Şefik Beyaz, "Kürdistani hareketler arasında yer alan KDP'nin de tek parçalık düşüncesi ve ekonomik çıkarları bir kenara bırakarak, buna olumlu cevap vermesi gerekiyor" dedi.

'KDP ulusal birlik çağrılarına olumlu cevap vermeli'
Kürtlerin ulusal birliği tartışmalarına, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İstanbul Kürt Ensitütüsü kurucularından Kürt yazar Şefik Beyaz da dahil oldu. Kürtlerin ve yaşadığı coğrafyanın şu an içinde bulunduğu döneme bakıldığında bunun 1914 ile 1918 yılları arasındaki döneme benzediğini belirten Beyaz, o dönemlerde Kürtlerin ve Kürt hareketlerinin belli bir örgütlülüğünün olduğunu ama şimdiki kadar güçlü olmadığını söyledi.

O dönemde Kürt hareketleri arasında belli başlı bazı parçalanmışlıkların olduğunu belirten Beyaz, Kürtlerin o dönem kazanmama nedenlerini şöyle özetledi: "O dönem Kürtler arasında güçlü bir birliktelik yoktu. Açık ve net olan bir siyasi talepleri yoktu. Güçlü bir siyasi ve askeri güce sahip değillerdi. Diplomatik anlamda güçlü bir birliktelik yoktu. Bu nedenle Kürtler o dönem başarılı olmadı."

'TOPLUMSAL BİRLİKTELİK OLSAYDI...'

Kürtlerin Birinci Dünya Savaşı'nda Sovyetlerin ortaya çıkışı ile birlikte sosyalizm ekseninde oluşan avantajlardan da yararlanmadığını ve bunu göremediklerini belirten Beyaz, "İkinci Dünya Savaşı'na bakıldığında Doğu Kürdistan'da Kürtler statü sahibi olmak istediler. Mahabad Kürt Cumhuriyeti kurdular. Bu dönemde şartları iyi değerlendirdiler ve belli bir amaca ulaştılar. Burada en önemli şey ise birlikteliklerini sağlamış olmalarıydı. Askeri bir ihtiyacın olduğunu gördüler ve bunu gerçekleştirdiler. Diplomasi anlamda kendilerini güçlü kıldılar. Bu nedenle başardılar. Yalnız; Sovyetlerin ve İran'ın işbirliği ile Kürtler o dönemde kazanmalarını uzun bir süre savunamadılar" dedi.

Kürtlerin o dönemde kaybetmemesinin birçok nedeni olduğunu ancak kendisi için temel nedeninin güçlü bir siyasi ve askeri gücün kurulmaması olduğunu ifade eden Beyaz, toplumsal bir birlikteliğin sağlanması durumunda belki böyle bir yenilgi ile karşılaşmayacaklarını da sözlerine ekledi.

'ARTIK BAŞARAMAYACAKLAR'

Kürtlerin şuan içinde bulunduğu durumun 1914 ile 1918 yılları arasına bire bir olmasa da çok benzediğini ifade eden Beyaz, henüz ismi konulmamış olsa da Üçüncü Dünya Savaşı'nın yaşandığını aktardı. Türkiye, İran, Suriye ve Irak'ın tarihten bu yana mesele Kürtler olunca her zaman birlikte hareket ettiklerini, bunun örneklerini Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'nda görmenin mümkün olduğunu düşünen Beyaz, "Hiçbir dönem bu devletler bu kadar uzaklaşmamışlar ve aralarındaki anlaşmazlık bu kadar olmamıştı. Buna rağmen Kürtlerin statüsünü engellemek için yine bir çaba içindeler ama artık başaramıyorlar. Artık bunu başarmaları ise mümkün değil" dedi.

O dönemlerden farklı olarak Kürtlerin toplumsal, siyasi, askeri, diplomatik anlamda da güçlü olduğunu ifade eden Beyaz, "Dört parça Kürdistan'a bakıldığında Kürt hareketleri açısından iki önemli güç olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi sosyalizmi yeniden yapılandırmış ve bunu önüne koymuş toplum içinde büyük bir güce sahip PKK, diğeri ise Güney Kürdistan'da KDP'dir" dedi.

'KDP ÇAĞRILARA OLUMLU CEVAP VERMELİ'

"Kürdistani hareketlerin böylesi tarihi bir dönemde Kürtlerin kazanmaları için birliktelik yapmak zorundadırlar" diyen Beyaz, "Kürdistani hareketler güçlü bir askeri ve siyasi güce sahibi olmaları gerektiğini bilmeliler. Sadece siyasi birliktelik tek başına yetmez, dünya siyaseti insanlık ve demokrasi için temiz değil, bunun için güçlü bir diplomasi de lazım" dedi. Bu açıdan KCK'nin yapmış olduğu ulusal birlik çağrısının önemli olduğunu ve toplum nezdinden de önemli bir karşılık bulduğunu belirten Beyaz, "Kürdistani hareketler arasında yer alan KDP'nin de tek parçalık düşüncesi ve ekonomik çıkarları bir kenara bırakarak buna olumlu cevap vermesi gerekiyor. KDP bunu aşıp birliktelik için olumlu davranırsa birçok sorun ortadan kalkar" dedi.

KCK'nin ise yapmış olduğu çağrı ile yetinmeyerek KDP ile daha fazla ilişki kurması gerektiğini dile getiren Beyaz, "Neden sadece çağrı yetmez. Çünkü KCK Kürdistan'ın başat bir güçtür. Biliyorum ki gönülden bu işi yapmak istiyor ama bu yetmiyor. KCK bu ilişkiyi sağlama da mecburdur" şeklinde konuştu.

'HERKES BİRLİKTELİK İÇİN ÇALIŞMALI'

Kürtlerin siyasi ve ideolojik birlik sağlamalarından bahsetmediğini ortak bir "çatı siyaseti" yapmalarını ve bunun Kürtlere bu dönem zafer getireceğini ifade eden Beyaz, tüm Kürt hareketlerine ve Kürtlere şu çağrıyı yaptı: "Kendine Kürdüm diyen, Kürtlerin değerine sahip çıkan herkesin, Kürtlerin haklarının alınması için, birliktelik için hareket etmeli, Kürtlere zarar verebilecek ilişkilerden uzak durmalı. Tarih içinde torunları tarafından kötü anılmaması için titremeli ve 'bu nedir?' diye kendilerine sormalılar. Onurlu bir Kürt gibi hareket etmemeliler. Güney'de elde edilen statüye herkes sahip çıktı. Rojava'ya da eğer kendine 'Kürt' diyorsan sahip çıkmalısın sahip çıkmayan ben Kürdüm diyemez. Bunun için herkes birliktelik için canla başla mücadele etmeli."

Sadiye Eser - dihaber
 
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.