Merkel'den Yıldırım'a: Basın özgürlüğü ve güçler ayrılığı önemli

>>>

Merkel'den Yıldırım'a: Basın özgürlüğü ve güçler ayrılığı önemli
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile polemik yaşadığı “İslamist terör” kavramını Başbakan Yıldırım görüşmesinde de kullandı. Yıldırım'ın karşılık vermediği Merkel, "Basın özgürlüğünün, güçler ayrılığının ne kadar önemli olduğunun farkında olunmasını istiyoruz” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesi ve TBMM ziyaretinin ardından Başbakan Binali Yıldırım’la bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Yıldırım ve Merkel’ konuşmasının ana ekseni 15 Temmuz darbe girişimi oldu. 

"İntikam duygusuyla hareket etmeyeceğiz" diyen Yıldırım, şöyle devam etti: "Başta ekonomi olmak üzere ilişkilerin geliştirilmesini konuştuk. OHAL çerçevesinde darbecilerin sebep oldukları tahribatları, toplumsal tahribatı ortadan kaldırmak için bir takım önlemler aldık. Bunları konuştuk. Hukukun içinde hak ettikleri cezayı bulacaklardır. Dünya demokrasi tarihinde belki örneği olmayan ülkesini savunan şehit ve gazilerimizin topyekûn milletimizin karşı koymasını görüyoruz. Burada uygulamalarla ilgili zaman zaman şikayetler kulağımıza geliyor.

Haklarında şikayet olanlar hakkında OHAL olmasına karşın yargıya taşıma imkanı getirdik. FETÖ ile mücadelede Almanya'nın daha fazla desteğine ihtiyacımız var. Gelecek bir zaman içerisinde bütün Avrupa için büyük bir tehdit olabilir. DAEŞ'le mücadelede Almanya'nın desteği önemlidir, takdir ve teşekkür ediyoruz. Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den geçiyor. Türkiye hem göçler bakımından hem de terör tehdidi bakımından engelleyen, kaynağında durduran ülke konumunda. Bu konuları da ele aldık. Köklü ilişkilerinin olduğu ülke Almanya. "

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ, GÜÇLER AYRILIĞI ÖNEMLİ’

Konuşmasında güçler ayrılığının önemine vurgu yapan Merkel, "TBMM'yi gezerken darbe teşebbüsünün yarattığı tahribatı gözlemleme fırsatım oldu. Basın özgürlüğünün, güçler ayrılığının ne kadar önemli olduğunun farkında olunmasını istiyoruz” dedi.

MERKEL YİNE ‘İSLAMİST TERÖRİST’ DEDİ 

İnsan hakları ve yargı bağımsızlığına da dikkat çeken Merkel'in, Erdoğan ile düzenlediği basın toplantısında kullandığı "İslamist terör" ifadesini yinelemesi dikkat çekti. Görüşmede "İslamist terörü ele aldık” diyen Merkel, "Sayın Cumhurbaşkanına da söyledim, burada Müslümanlara karşı herhangi bir şüphecilik değil, bu insanlar insan hayatını yok edip demokrasiyi ortadan kaldırmak istiyorlar" sözleriyle devam etti. 

Erdoğan'ın aksine Binali Yıldırım, Merkel'in ifadesine karşılık vermedi. 

Daha sonra Yıldırım ve Merkel, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

AB’YE VİZESİZ SEYAHAT

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ne zaman AB’ye vizesiz seyahat edebileceğim?” sorusuna Merkel, şu yanıtı verdi: “Bu yolda çok şey başardık. İlerlemeler oldu. Fakat hala üzerinde çalışılması gereken konular var. Örneğin Terörle Mücadele Yasalarının değiştirilmesi. Bu konuda yoğun görüşmeler var.”

Yıldırım da, aynı soruya şu yanıtı verdi: “Bu çok kapsamlı bir anlaşma. Sadece terörle ilgili değil. Bunların bir kısmı iyi çalışıyor, bir kısmı istediğimiz gibi çalışmıyor. Biz yapılması gereken işlerin çoğunu yaptık aslında. Ama kalan 5 madde var. O 5 maddenin de sadece bir tanesi var terörle mücadele o da. Prensip olarak teröre en çok muhatap olan ve çetin bir mücadele yapan ülke olarak terörle mücadelemizin bölgeyi sıkıntıya sokmayacak bir şekilde ele alınması, hatta bunun Avrupa Komisyonu’nda faydalı olacağını önerdik. Bu konuda çalışmalar devam ediyor.”

TRUMP’TAN BEKLENTİLER 

Merkel, bir gazetecinin “Türkiye ile Almanya, NATO’da işbirliği halindeler. Yeni ABD Başkanı Trump’tan ne beklentileriniz var ve Suriye açısından ne anlama gelecek” sorusuna şu yanıtı verdi: “Benim yaptığım görüşmelerden çıkardığım sonuç, uluslararası terörle mücadele ABD’nin de bir önceliği. Şu anda başkan yeni görevi devraldı ve detaylı olarak neler yapılacağını konuşacağız. Musul konusu gibi. İşbirliğinde bir devamlılık olacağı kanaatindeyim. Bu ortak bir düşman diyebiliriz. Terör, terörizm. Hiçbir şüphem yok ki yakın bir işbirliği halinde olacağız. ABD’den giriş rejimi konusunda söyledim, terörle mücadele konusunda bir grubu genel olarak suçlamak mümkün değil. Zan altına koymak mümkün değil.”

Yıldırım ise, şunları söyledi: “NATO’nun küresel ve bölgesel barışı sağlamakta çok büyük etkinlikleri oldu. Nitekim Suriye’de olsun, Irak’ta olsun. Terörün bitirilmesi konusunda NATO, çok etkin mücadele veriyor. Yeni ABD yönetiminin NATO’nun fonksiyonu konusunda bir tereddütlerinin olduğunu düşünmüyorum. NATO’nun bakanlar seviyesinde toplantısı olacak. Burada etraflıca bu konuları değerlendirilecek. Sayın Merkel’in ifade ettiği gibi terör dünyanın başının belasıdır. ABD için de tehdittir. El Kaide’den en büyük beden ödeyen ABD’dir. Bütün terör örgütlerinin bölgeden temizlemek hepimizin ortak sorumluluğudur.”
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.