‘Şimdi tek ihtiyacımız ulusal birlik’

IĞDIR - Kürt Halk ve Özgürlük Vakfı‘nın kurucularından Avukat Medet Serhat’ın kardeşi Kadir Serhat, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin Kürt ulusal birliğini zorunlu ve acil kıldığına vurgu yaptı. Sipkî aşiretinin önde gelenlerinden Yaşar Aydın ise, Kürt halkının şimdi en büyük ihtiyacının ulusal birlik olduğunu söyledi.

‘Şimdi tek ihtiyacımız ulusal birlik’
Kürt Ulusal Kongresi’nin toplanması için bir çağrı da Sipkî aşiretinin önde gelenlerinden Yaşar Aydın ile Kürt Halk ve Özgürlük Vakfı’nın katledilen kurucusu Avukat Medet Serhat’ın kardeşi Kadir Serhat’tan geldi.

‘AŞİRETÇİLİĞİ BIRAKMAMIZ LAZIM’

Birliğini sağlamayan Kürtlerin Ortadoğu’da her türlü tehdide açık olduğuna dikkat çeken Kadir Serhat, “Aşiretçiliği artık bırakmamız gerekiyor. Eskiden ulusal birliğin ne olduğunu bilmiyorduk. Suriye’de, İran’da, Irak’ta Kürtlerin varlığından bihaberdik. Ne zamanki ulusal birliğin öneminin farkına vardık, 4 parça edilmiş Kürtler birbirine yakınlaşmaya başladı. Suriye’deki başarı buraya acı olarak yansıyor. Çünkü Kürtlerin birlik olmasını istemeyen güçler bizi Suriye Kürdü, İran Kürdü, Irak Kürdü diye ayırt etmiyor. Bir araya gelmemiz için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.

‘ÖZGÜRLÜK SANCILARI ÇEKİYOR’

Rojava’da yaşananların ulusal birlik ve bütünlüğü kaçınılmaz kıldığına işaret eden Serhat, “Rojava’da Kürtler varlık yokluk savaşı verdi. Kürtler ne kadar çabuk bütünleşirse o kadar çabuk özgürleşecek, bunu herkes iyi bilsin” diye konuştu. Ulusal birlik sağlanmadığı sürece inkar ve imha politikalarının Kürtler için süreceğini söyleyen Serhat, “Kürt halkı yıllardır birlik içinde hareket etmediği için özgürlük sancıları çekti çekiyor. Özgürleşmek için ağır bedeller ödedi. Bir olsaydık 4 parçada bu kadar acı çekilmeyecekti” ifadesinde bulundu. Serhat, şöyle devam etti: ”Ulusal birliğin önemini ağabeyim Medet Serhat’tan öğrendik. Bize ışık olabilmek için yıllarca ceza evinde yattı, hiç yılmadan mücadele etti. Bize Kürt gerçekliğini ve Kürt halkının 4 parçada yaşadığı zulmü anlatırdı. Medet ‘Denge’ dergisini çıkardığı için cezaevine yattı ama yılmadı. Tek amacı bizi aydınlatmaktı. Bunca ödenen bedelden sonra elde ettiğimiz kazanımları kaybetmemek için birlik olmamız gerekiyor. Bunu bizden sonraki Kürt nesli için yapmalıyız. Kişisel çıkarları bir kenara bırakmalıyız.”

'ORTAK HAREKET ETMEMİZ ŞART'

Sipkî aşiretinin önde gelenlerinden 79 yaşındaki Yaşar Aydın ise genç neslin Kürt ulusal birliğinin öneminin farkında olduğunu söyleyerek, “Aşiretçiliği ve şeyhliği kabul etmeyen gençler bu düzeninin bize zarar verdiğini görünce başkaldırdı ve ‘Biji azadi’ dediler. Halkı özgürleşebilmek için beraber hareket etmemiz gerekiyor. Gençler sayesinde bizim de gözümdeki perdeler kalktı” dedi.

‘GÜCÜMÜZ VE CESARETİMİZ VAR’

Kürt halkının yıllarca inkâr edildiğini söyleyen Aydın, “Parça parça edilmiş Kürdistan’da yaklaşık 70 milyon Kürt yaşıyor. Ancak birbirimizin varlığından haberimiz yoktu. Yıllarca ‘Türkiye’de Kürt yoktur’ denilerek inkâr edildik. Cihana karşı kafa tutacak gücümüz ve cesaretimiz olmasına rağmen hep boyun eğdik. Aşiretçilikle Kürtleri parçaladı. Bir araya gelmezi engellediler. Kürtler ağalık, şeyhlik ve aşiretçiliği bırakıp bir araya gelirse dünyaya Kürt kimliğini kabul ettirirler” diye konuştu.
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.