'Ulusal birlik ekmek ve su kadar gerekli'

>>>

'Ulusal birlik ekmek ve su kadar gerekli'
 

DİYARBAKIR - Kürt ulusal birliği ve kongrenin toplanmasına ilişkin konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Ortadoğu’da büyük hesaplaşmaların yaşandığı ve Kürtlerin büyük fırsat yakaladığı bir dönemde, Kürt birliğinin ekmek ve su kadar gerekli olduğunu söyledi.

Kürt halkının ulusal birliğinin sağlanmasına dönük tartışmalar sürürken, birliğin sağlanması ve Kürt Ulusal Kongresi’nin toplanması için çağrılar sürüyor. Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri yakından takip eden Kürtler, böylesi bir dönemde birliğin sağlanması ve bir kongre etrafında güçlerinin birleştirmesi noktasında ciddi girişimler yapılıyor. Kürtlerin Ortadoğu’da bir güç haline geldiği bir dönemde ellerine geçen fırsatı değerlendirmesi için birliğin sağlanması şartı iken, bunun için tüm örgütler, partiler, sivil toplum örgütleri bunun için çabalıyor. 

Kürt birliğinin sağlanması ve ulusal kongrenin toplanması için değerlendirmelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Kürt halkının bir kez daha ellerine geçen büyük fırsatı kaçırmayacaklarını ve en kısa sürede bir birliğin sağlanacağı ve kongrenin toplanacağını söyledi.

‘ULUSAL BİRLİK EKMEK VE SU KADAR GEREKLİ’

21’inci yüz yılda Ortadoğu’da sınırların yeniden belirlendiği, siyasi gelişmelerin yaşandığı bir dönemi yaşadıklarını dile getiren Uca, bu sürece öncelik edenin de Kürtler olduğunu söyledi. Kobanê, Şengal, Musul, Kerkük ve Rojava’da Kürtlerin büyük roller oynadığına vurgu yapan Uca, sınırlar çizilirken bunun Kürtler olmadan, Kürtleri muhatap almadan yapılamayacağının altını çizdi. Onun için de Kürt halkının birlik olmasının ekmek ve sudan daha öncelikli olduğunu altını çizen Uca, Kürtlerin birlik olmadan saldırıların devam edeceği ve Kürtleri ortadan kaldırmak için bir ittifakın olduğunu söyledi. Uca, “Egemenler Kürtlerin Ortadoğu’da bir kez daha yüz yıl köye gibi statüsüz yaşaması için büyük çaba gösteriyorlar. Bu statüsüzlüğe, köleliğe karşı Kürtlerin birliklerini sağlaması gerekir. Bunun ilacı da Ulusal Kongre’dir” diye konuştu.

‘KÜRTLERİN ÖZGÜR OLMASINI İSTEYENLER KONGREDE YER ALMALI’

Kürt Ulusal Kongresi’nin toplanması için daha önce de birçok girişimin olduğunu anlatan Uca, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP’lilerin tutuklanmasından önce de kapsamlı bir heyetle kongrenin toplanması, Kürt birliğinin sağlanmasına dönük çok değerli çalışmaların yapıldığını hatırlattı. Kürt halkının özgür olmasını, statüye sahip olmasını isteyen herkesin kendisini bulacağı yerin kongrede yer almak olduğunu dile getiren Uca, “Düşman Kürtleri birbirine karşı kullanmak istiyor. Kırdırmak istiyor. Buna karşı Kürtler birliğimizi güçlendirmeliyiz. Bir araya getirmeliyiz. Bir an önce kongrenin toplanması için büyük çaba içinde olmamız gerekir” dedi.

‘ORTADOĞU’DA KÖLELİĞİN KEFENİNİ KÜRTLER YIRTACAK’

Ulusal kongrenin toplanması için dört parçada da büyük girişimlerin olduğunu söyleyen Uca, tüm partiler çalışmalarını yürüttüğünü ve HDP olarak kongrenin toplanması için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirtti. Uca, “Kürtler üzerinde Rojava’da, dört parça Kürdistan’da herkes kendi menfaati doğrultusunda Kürtlere saldırıyor. Ortadoğu’da bu yüzyılda büyük kazanımları elde edecek, statüsünü kazanacak olan da Kürtlerdir. Kaderini kendi eliyle tayin edecek olan da Kürtlerdir. Bunu Kobanê, Şengal, Kerkük’te bunu gördük. Mevzilerde dört parça Kürdistan’da Kürtler birlik oldu. Şimdi sıra kongrede Kürtler birlik olma zamanıdır. Bunu başarırsak Kürt sorunu çözülecek. Ne kadar birliğimizi, kongremizi toplarsak, askeri, diplomasi, toplumsal, kadın alanında da başarabiliriz. Bu yüz yılda köleliğin kefenini yırtacak olan da Kürtlerdir. Kürtler bir olduğu takdirde bu kez Ortadoğu’daki kaderini kendisi belirler. Tarih egemenlerin değil Kürtlerin eliyle yazılır” dedi.

‘ÊZİDÎLERİN DE BİRLİĞİ İÇİN KONGRE ŞART’

Êzidîlerin bu güne kadar tarihlerinde 74 fermana uğradığını, en son 3 Ağustos 2014 yılında Şengal’de katliam yaşandığını söyleyen Uca, “Êzidîler bir kez daha katliama uğramaması için birlik olması gerekir. Kürt Ulusal Kongre toplandığı takdirde Êzidîler toplumu için de bir kongre yapılması gerekir. Çünkü Êzidî toplumu sadece Şengal’de değil dört parça Kürdistan’da, Avrupa’da, diasporada dağınık halde. Bugün herkes Êzidîler üzerinde, Şengal üzerinden siyaset yürütmek istiyor. Şengalilerin kaderiyle oynanmak isteniyor. Türkiye’nin Şengal’e dönük işgal söylemleri de bu yönlüdür. Türkiye’nin Şengalle ne alakası var ne işi var oraya gidip orayı işgal etmeye. Türkiye’nin Şengal’deki Êzidîlere bakışı neyse Türkiye’de yaşayan Êzidîlere de bakışı aynıdır. Diyarbakır’daki Êzidîlere göçmen statüsünü vermedi. 1980’lerde Êzidîleri zorla yerinden edip Avrupa’ya göçe zorladı. Tüm bu sorunları kendi elimizle çözmek için bir olmayız. Kongreyi toplamalıyız. Kendi gücümüzün farkına varıp, bunlara karşı durmalıyız” şeklinde konuştu.

‘BARZANİ DE ROLÜNÜ OYNAMALI’

Kürt Ulusal Kongresi’nin toplanması için PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çok büyük emeklerinin olduğunu ve buna dönük değerli çağrılarının olduğunu anlatan Uca, bugün Irak Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin de rolünü oynaması gerektiğini söyledi. Uca, “Barzani üzerine düşen görevi bu gün yerine getirirse çok önemli olumlu şeyler olur. Süleymaniye, Hewler, Türkiye’de, Rojava’da sorunlar var ama bu sorunlar birlikle aşabiliriz. Bir olabiliriz. Herkes rol ve misyonlarını oynamalı. Kürtler bu birliğini sağlamazsa büyük fırsatları kaçıracak. Onun için bir an önce birliğimizi sağlamalıyız” dedi.

Aziz Oruç / Özgür Paksoy - dihaber

 


 
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.