Evindar Botan

Evindar, dağlarda geçen 3 yılın ardından 2014 yılı başlarında Rojava devrimine katılmak üzere Cizire kantonuna geliyor... 2014 Eylül saldırısı ile birlikte yönünü Kobanê’ye çeviriyor ve burada DAİŞ çetesinin en kapsamlı saldırısına karşı batı cephesinde fedaice direniyor.

Evindar Botan

ROJHABER - Sirrin operasyonu sırasında yaralı arkadaşlarını çıkartmaya çalışırken kahramanca direnerek şehit düşen komutan Evindar Botan, YPJ direnişinin sembollerinde biri olarak mücadele tarihine geçti.

Ailesi Şırnak Beytüşşebap’tan Adana’ya göç eden Evindar, 1991 yılında Adana’nın Seyhan ilçesinde dünyaya gelir. Evindar’ın çocukluğu 90’lı yıllarda PKK mücadelesinin yoğun biçimde etkilediği, gerilla saflarına yoğun katılımların olduğu, Kürt direnişinin metropoldeki kalelerinden biri olan Dağlıoğlu Mahallesi’nde geçer. Devlet güçlerine karşı eylemler ve halk serhildanlarına sahne olan Dağlıoğlu Mahallesi’nde mücadele içerisinde şekillenen Evindar, ilk gençlik yılları ile birlikte Mahalle örgütlenmesinde yerini alır. 

Ailenin tek kızı olan Evindar, yaşadığı mahallenin yarattığı devrimci duyguları Botan’ın asiliği ile birleştirerek, henüz küçük yaşlarda aykırı bir profil çizmeye başlar. Erkek egemen değerlerin öncelik olduğu, feodal aile ortamına uyum göstermeyen Evindar, kendisine yönelik geleneksel, cinsiyetçi rollerin dayatılmasına boyun eğmeyerek, özgür bir yaşam arayışını erkenden ortaya koymaya başlar. 

Gençliğin öncüsü

Aykırı ve asi duruşu, ama bir o kadar da kararlılığı, emekçi ve ölçülü yaşamı ile çevresinde çok sevilen Evindar, kısa zamanda yaşadığı mahallede gençlik içerisinde sivrilerek doğal bir öncülük rolüne soyunur. Türkiye metropollerinin asimile eden, yozlaştırıcı ve ulusal mücadeleden uzak tutan ortamında Kürdistan’ı görmediği halde Kürdistani kimliğe sahip çıkan ve bunun mücadelesini etrafında örgütleyen Evindar, yaşıtlarının ötesinde bir yaşam tahayyülü ve mücadele ideali ile yoğrulur. Evindar, çevresinde bulunan kuzenlerini de mücadeleye dahil etmek ve örgütlemek için büyük bir çaba gösterir, geleneksel bir yaşam inancı ve amacı güden kuzenlerine mücadele ve özgür yaşamın yolunu her defasında ısrarla göstermeye çalışır. Adana’dan daha sonra PKK saflarına katılan kuzenleri üzerinde Evindar’ın etkisi büyüktür. Evindar’ın bu süreçte etkilediği ve ortak hareket ettiği kuzeni Sorxwin, 2010 yılında dağların yolunu tutarak gerilla saflarına katılır. Evindar, bu süreçte şehir çalışmalarını sürdürüyor ve ardından 2011 yılında Sorxwin, gibi yüzünü dağlara dönerek gerilla olur. 

Rojava devrimine katılıyor

Evindar, dağlarda geçen 3 yılın ardından 2014 yılı başlarında Rojava devrimine katılmak üzere Cizîre Kantonu’na gelir. Burada daha önce şehirde iken kendisinden etkilenen kuzeni ile karşılaşır. Kuzeni Evindar’ın ardından Rojava’ya gelerek YPJ saflarında yer almış ancak Evindar, kuzeninin katıldığından habersizdir. Kuzeni ile Rojava’da karşılaşan Evindar’a kuzeni ondan etkilenerek katıldığını burada söyler. 

Evindar Rojava’da bir çok alanda direniş sergiledikten sonra, 2014 Eylül saldırısı ile birlikte yönünü Kobanê’ye çevirir ve burada DAİŞ çetesinin en kapsamlı saldırısına karşı batı cephesinde fedaice direnir. 

Fedakar, emekçi, mütevazı komutan

DAİŞ çetelerinin kent merkezine ilerlediği Eylül günlerinde büyük bir öfke ile çetelere karşı batı cephesinin her bir karışında direnen Evindar, arkadaşlarına direniş kararlılığı aşılar. YPJ’nin batı cephesinde ortaya koyduğu öncü direnişte büyük emeği ve etkisi olan Evindar, kent savaşının da efsane komutanlarından biri olarak Kobanê direnişine adını yazdırır. 

Kent savaşı boyunca sadece mevzilerde direnmekle kalmayan Evindar’ı her an her yerde iş başında emek verirken görebilirdiniz. Bazen arkadaşlarına elektrik sağlamak için jeneratör başında, bazen yemek yaparken, bazen de ağır kış koşullarına karşı yoldaşlarını ısıtmak için ateş yakmaya çalışırken…

Çocuk yönünü kaybetmedi

Evindar, bir yandan bir halkın tarihine yön verecek ağır bir sorumluluğu yüklenecek kadar olgun, ciddi bir duruşun sahibi olurken, öte yandan çocukluk duygusunu ve saflığını da her zaman korudu. Komutan Evindar’ı Kobanê’ye her gün yüzlerce havan topunun düştüğü günlerde şen şakrak koştururken, arkadaşları ile şakalaşırken, ya da bulduğu bir futbol topunun peşinden koşarken görmek mümkündü. Evindar, “Savaşın çocukluk hayallerimi yok etmesine asla izin vermedim vermeyeceğim” diyerek, özgür bir yaşamı yaratmanın çocukluk duygularına ve hayallerine bağlı kalmaktan geçtiğini söylüyordu. 

Komutan Evindar, çocuk yanını korurken, bir yandan da amansız Kobanê savaşının can alıcı, kritik anlarında sergilediği ciddiyet, disiplin ve aldığı keskin kararlar ile üstün bir komuta performansı ortaya koyuyordu. 

Önce savaşçının güvenliği

Karargahına dönmeden, tüm savaşçıları tek tek görür, gitmeleri gereken yere kadar eşlik eder ve güvenli olduklarından emin olarak karargâhına dönerdi. Komutanı olduğu cepheye haber takibi için giden gazetecileri de bulundukları yere kendisi eşlik ederek götürür ve herhangi bir savaşçısını bunun için riske atmazdı. Komutan Evindar, deyince Kobanê’de akla, “Her işe koşmak, yaşamın her anında ve alanında emeği ile yer almak ve tüm sorunların çözümünde katkı sahibi olmak” gelir. 

‘Biz sanatsal direniyoruz heval…’

Evindar, savaş koşullarında Kobanê’ye gelen bir gazeteciden müzik çalarını alır. Mevzilerde müzik çaları kulağından eksik etmeyen Evindar, “Ben müzik dinlerken direnmekten tad alıyorum, bir kulağım düşmanda, bir kulağım müzikte, biz sanatsal direniyoruz heval...” derdi. 

Yaralanıyor

Komutan Evindar, Kobanê kent savaşı sırasında direnişin en önünde yer alır ve yaralanır. Doğu cephesinde Kasım ayında DAİŞ çetesinin bombalı araç saldırısını püskürtmeye çalışırken yaralanan Evindar, arkadaşlarının Kobanê’den çıkarılması isteğine rağmen Kobanê’de kalarak yaralı hali ile direnişini sürdürür. 

Köy direnişi

Kobanê kent savaşında önemli rol oynayan Evindar, kent merkezinin özgürleştirilmesi ardından, durup dinlenmeden köylerin özgürleştirilmesi hamlesindeki YPJ komutanları arasındadır. Kobanê köylerinin DAİŞ çetelerinden temizlenmesi operasyonlarına komuta edenlerden biri olan Evindar, burada büyük başarılar sağlar ve YPJ’nin Kobanê direnişindeki öncü rolünü pekiştiren komutan olur. 

2015 Mayıs ayında tabur komutanı olarak güney cephesine geçer. Burada yürütülen özgürleştirme operasyonlarında büyük başarı sağlayan komutan, Sirrin kenti çevresinde bulunan köyleri bir bir arkadaşları ile birlikte özgürleştirir. 

Hep ileri atıldı

Güney cephesinde en ön saflardaki direnişi büyük bir moral ve güç verirken, YPJ komuta yapısı Evindar’ın biraz daha geride durması gerektiğini iletir. Ancak Evindar, en önde olmakta ısrar ederek, bu öneriyi kabul etmez. 

Ve en önde şehit düştü

Temmuz ayı ile birlikte Sirrin kentine doğru ilerleyen operasyonlar sırasında bir grup savaşçının yaralandığı bilgisi gelir. Evindar tüm ısrarlara rağmen kendisi gitmek ister. Yanına 1-2 YPG ve YPJ savaşçısı alarak yaralıların bulunduğu alana sızma yapar. Evindar komutasındaki grup yaralılara ulaştığı sırada DAİŞ çeteleri etraflarını kuşatır. Evindar ve arkadaşları burada saatlerce çetelere karşı direnerek teslim olmaz, son mermilerine kadar savaşır. Grubun tamamının kurtulmasını sağlayan Evindar, yanında buluna YPG savaşçısı Yılmaz ile birlikte kahramanca direnerek şehit düşer. 

Evindar Botan, güler yüzü, emekçi özellikleri, direnişçi ruhu ve komuta etme yeteneği ile Kobanê’de gelişen YPJ direnişinin öncülerinden ve sembollerinden bir olarak mücadele tarihine geçer...

SEDAT SUR / KOBANE

Yeni Özgür Politika

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.