Kürt kadınlar ulusal birlik için mesaide

DİYARBAKIR - Kürt kadınlarının ulusal kongreye ön hazırlık için yaptığı çalıştay hakkında konuşan komisyon üyesi Duysal Karataş, böylesi bir süreçte ulusal birliğin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Karataş, gündemlerinde dört parçayı kapsayan ortak bir kadın çalıştayı olduğunu aktardı.

Kürt kadınlar ulusal birlik için mesaide
Diyarbakır’da 12 Şubat Pazar günü Kürt ulusal kongresine hazırlık kapsamında Tevgera Jina Kurd (TJA) ve Kürdistani partilerde yer alan kadınlar çalıştay düzenledi. Çalıştaya her kurum ve partiden yaklaşık 30 kadın katıldı. Kürt kadınların ulusal birlik için çalışmalara hız vereceği ve öncülük edeceği kaydedilen çalıştayda, 6 kişilik komisyon oluşturuldu. Komisyon, 4 parçadaki kadınların bir araya gelmesi ve çalıştay yapması için temaslarda bulunacak. Yine bölgedeki çalışmaların yoğunluğu bu komisyon üzerinden yürüyecek. Her Kürt kadınının yer alabileceği komisyonun üyesi Azadi Hareketi Koordinatörü Duysal Karataş, çalışmalarına ilişkin konuştu.

‘BU SÜREÇTE ULUSAL BİRLİK KAÇINILMAZDIR’

Karataş, Kürdistani tüm kadınların katılmadığını, ancak çoğunluğunun yer aldığını belirterek, çok olumlu ve pozitif bir çalıştayın yapıldığını vurguladı. Çalıştayın böylesi bir süreçte yapılmasının kadınlara moral verdiğini dile getiren Karataş, bu kapsamda 4 parçayı kapsayan bir perspektifi hedeflediklerini ifade etti. Anlamlı bir çalıştay olmasının yanı sıra ulusal birliğin de tam zamanı olduğunu dile getiren Karataş, bu dönemde elzem ve kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

‘BİRLİK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

Kadınlar olarak ulusal birlik için öncü olacaklarını söyleyen Karataş, “Kürt kadınları tarihten günümüze öncülük misyonunu yerine getirmişlerdir. Kürtlerin başarısının öncüleri her zaman kadınlar olmuşlardır. Ulusal kongre ve birliktelik için de aynı şey söz konusu olacaktır. Kadınlar verdikleri mücadele ile birçok şeyi başardılar. Bugün de daha güçlü bir birliktelik için Kürdistan’ın dört parçasında çalışacağız” diye konuştu.

‘KOBANÊ BİRLİK OLMAMIZ GEREKTİĞİNİ GÖSTERDİ’

“Ulusal kongrenin önemi ve bilincini yüreğimizde hissettiğimiz dönem Kobanê dönemi oldu” diye belirten Karataş, o dönem tüm Kürtlerin tek vücut olup, Kürdistani bir duyguyla hareket ettiğini anımsattı. Birliktelik duygusuyla Kobanê’de kazandıklarını ve başarıya ulaştıklarını söyleyen Karataş, Kürt kadınlarına şöyle seslendi: “Bütün duygularımızı bir tarafa bırakmalıyız. Kişisel çıkarlar ve vaatlerimizden vazgeçmeliyiz. Birlik için çalışmalıyız.”

‘YENİ YÜZYILDA KÜRTLER DURUŞUNU ORTAYA KOYDU’

Karataş, dünya ülkelerinin tarihten bu yana Kürtler üzerinde her zaman kirli politikalar yürüttüğünü ifade ederek, bu anlamda özelikle Kürt kadınlarının bundan sonra böylesi süreçlere alet olmayacağını aktardı. Karataş şöyle konuştu: “Dünya tarihi değişti. Kürtler eski Kürtler değil. Tarihteki süreçlere baktığımızda Kürtler her zaman yok olmaya ve katledilmeye mahkum edildi. Ama bu süreçten sonra Kürt kadınları olarak asla katliam ve yok etmeye yönelik politikaları kabul etmeyeceğiz. 100 yıl önce de biz savaşmıştık. Ama elimizde somut veriler yoktu. Maalesef her boyutuyla güçsüzdük. Kadınlar da o dönemde pasif konumundaydı. Dünya konjonktürüne baktığımızda bu 100 yılda Kürtler bütün dünya ülkelerine karşı duruşlarını net bir şekilde ortaya koymuştur. Biz yeni bir 100 yıl daha geriye gitmeyeceğiz. Kirli savaş politikalarında asla yer almayacağız. Kaybedecek zamanımız yoktur. Kişisel çıkarlarımızı bir kenara bırakıp ulusal birlik için katkı sağlamalıyız.”

‘4 PARÇAYI KAPSAYAN KADIN ÇALIŞTAYI PLANLIYORUZ’

Çalıştayda aldıkları bazı kararları paylaşan Karataş, “Dört parçada bir koordinasyon oluşturuldu. Şu an görüşmeler yapılıyor. Bu görüşmeler olumlu yönde ilerliyor. Buradaki çalıştayı baz alarak 4 parçadaki kadınlarla da bir araya gelmeyi düşünüyoruz. Bu doğrultuda 4 parçayı kapsayan bir çalıştayı yapmayı planlıyoruz. Yine çalıştaya katılmayan Kürdistani partilerdeki kadınların tek tek kapılarını çalıp ulusal birliğin önemini anlatıp katılmalarını isteyeceğiz. Kürdistani kurumların tamamının katılması için çalışacağız. Yine özellikle ulusal kongrenin yapılması için kendisini katmayan partiler ile görüşeceğiz. Özellikle kadınlar ile ortak çalışmak için temaslarımız olacaktır” dedi.

“Tek hayalim Kürt ulusal birliğin sağlanmasıdır” diyen Karataş, bu bağlamda Kürt kadınların hazır olduklarını tüm Kürtlerin de hazır olmalarını istedi.
Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.